Astronómovia objavili najmladšiu planétu. Vesmírna agentúra ju prirovnáva k novorodencovi
Americká vesmírna agentúra NASA oznámila objav vzácnej planéty, ktorá je z kozmického hľadiska ešte v počiatočnom štádiu svojho vývoja.
Planéta s označením IRAS 04125+2902 b je približne 3 milióny rokov stará, čo z nej robí najmladší prírastok do rodiny exoplanét.
Tajomstvo zahalené oblakom
Z vesmírneho hľadiska ide o veľmi mladú planétu, ktorá stále vyžaruje teplo z čias svojej formácie. Astronómovia ju spozorovali v molekulárnom oblaku Taurus, ktorý sa nachádza približne 430 svetelných rokov od Zeme. Tento oblak je známy ako oblasť, v ktorej vznikajú nové hviezdy a planéty.
Tento špecifický typ oblaku dlhodobo vzbudzuje záujem astronómov. Je totiž zdrojom cenných informácií o procese vzniku a formovania nových hviezd. Planéty, ktoré okolo nich obiehajú, sú už pre teleskopy ako TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) väčšinou neviditeľné. Oblak ich totiž obklopuje prachovým a plynným diskom, ktorý sťažuje ich pozorovanie.
Aby tranzitná metóda teleskopov fungovala, musia byť planetárne systémy z pohľadu Zeme na okraji hviezdy. Veľmi mladé hviezdne systémy sú však podľa portálu science.nasa.gov obklopené diskami úlomkov, ktoré bránia vo výhľade na všetky potenciálne obiehajúce telesá.
Odvrátená strana Mesiaca odkryla svoje tajomstvá. Prelomový objav zachytili vedci na fotografiách
Deformácia dopomohla k objavu
Planéty vznikajú z takzvaného protoplanetárneho disku. Ide o obrovský prstenec hmoty, ktorý pozostáva z plynu a prachu z čias formácie hviezdy. Postupným rastom získavajú čoraz väčšiu gravitáciu, čo im umožňuje priťahovať ďalší materiál a vytvoriť planétu. V dôsledku týchto kolízií sa novovznikajúca planéta zahrieva a stáva sa žeravým telesom.
Hoci mladé planéty sú zvyčajne v disku svojej hviezdy zahalené, IRAS 04125+2902 b je výnimkou, keďže jeho deformáciu umožnila vedcom telesom spozorovať.
Zakrivený disk je vo vesmíre jedinečným úkazom, ktorý pravdepodobne nastal v dôsledku migrácie planéty bližšie k svojej hviezde. Na to, aby sa planéta odchýlila zo svojej pôvodnej trajektórie, je však potrebný veľmi masívny objekt. Astronómovia zatiaľ nič podobné v jej blízkosti nezachytili.
Záhadný hviezdny spoločník
Vedci sa preto uchyľujú k záveru, že hviezda môže mať vzdialeného hviezdneho spoločníka. Zatiaľ však nejde o definitívne vysvetlenie, pretože usporiadanie hviezd v tejto sústave by malo disk skôr vyrovnať ako deformovať.
Ďalšie pozorovania ukázali, že novoobjavená planéta má približne tretinovú hmotnosť Jupitera, veľkosťou je mu však podobná. Z analyzovaných dát tak vyplýva, že IRAS 04125+2902 b má veľmi nízku hustotu a pravdepodobne nafúknutú atmosféru. Nie je teda pravdepodobné, že ide o plynného obra, skôr by mohla pripomínať menší Neptún. Astronómovia predpokladajú, že postupom času planéta časť svojej nafúknutej atmosféry stratí.
Pozrite si archívnu reportáže o šiestom štarte vesmírnej lode Starship z 20. novembra 2024: