Putin do vojny proti Ukrajine verbuje povstalcov z Jemenu. Na fronte bojujú často nedobrovoľne, píše Financial Times

24.11.2024 16:20 , Aktualizované: 24.11.2024 18:43

Rusko naverbovalo niekoľko stoviek húsíjských povstalcov v Jemene do svojej vojny proti Ukrajine, informoval v nedeľu (24. 11.) denník Financial Times (FT).

Táto operácia podľa denníka ilustruje rastúce spojenectvo Moskvy s Teheránom a jeho spojencami medzi militantnými skupinami na Blízkom východe vrátane húsíjských povstalcov v Jemene.

Samotní Jemenčania sa podľa denníka sťažovali, že ich zlákali prísľubmi dobre platenej práce a ruského občianstva. Keď prišli do Ruska s pomocou spoločnosti napojenej na húsíjských povstalcov, boli násilne začlenení do ruskej armády a poslaní do prvej línie bojov na Ukrajine.

Alternatíva pred mobilizáciou

Anglický denník ďalej uviedol, že nárast prevažne nedobrovoľných jemenských žoldnierov na ukrajinskom fronte dokazuje, že ruské straty rastú a Kremeľ sa snaží vyhnúť nepopulárnej mobilizácii.

Moskva už na Ukrajinu poslala žoldnierov z Nepálu a Indie, ako aj približne 12 000 pravidelných vojakov KĽDR, ktorí prišli do Ruska, aby sa zúčastnili na bojoch proti ukrajinským silám, ktoré začiatkom augusta prenikli do Kurskej oblasti na západe Ruska.

Ľahké miesto na nábor

Americkí diplomati tvrdia, že dohoda medzi Kremľom a húsíjskými povstalcami, nepredstaviteľná pred ruskou vojnou proti Ukrajine, je znakom toho, ako ďaleko je Rusko ochotné zájsť pri rozširovaní konfliktu do nových oblastí vrátane Blízkeho východu.

Samotní húsíovia na žiadosť o komentár nereagovali.

Osobitný vyslanec USA pre Jemen Tim Lenderking potvrdil, že Rusko je v kontakte s húsíjskými povstalcami a rokuje s nimi o dodávkach zbraní, ale vyhol sa ďalším podrobnostiam. „Vieme, že ruský personál v Saná pomáha prehlbovať dialóg,“ povedal.

Jemenskí analytici tvrdia, že Rusko sa snaží získať výhody od každej skupiny pôsobiacej v oblasti Červeného mora alebo na Blízkom východe, ktorá je nepriateľská voči Spojeným štátom. Chudobný Jemen sa zdá byť ľahkým miestom na nábor žoldnierov.

Žoldnieri bez výcviku

Podľa novín sa nábor začal v lete, pričom prvá zmluva je z 3. júla. Jeden náborár v textovej správe uviedol, že niektorí Jemenčania boli skúsení bojovníci, ale mnohí nemali žiadny výcvik. Tvrdí, že povstalci boli oklamaní, aby odišli do Ruska, kde podpísali zmluvy, ktoré ani nevedeli prečítať.

„Ocitli sme sa pod paľbou. Lietali míny a drony, kopali sme kryty,“ rozprával jeden z mužov. „Nemôžeme si oddýchnuť ani päť minút, sme takí unavení,“ sťažoval sa.

Iný Jemenčan rozprával, že za prácu v ruskej továrni na drony mu bola sľúbená odmena 10 000 dolárov, plat 2 000 dolárov mesačne a možno aj ruské občianstvo.

Keď v septembri pricestoval do Moskvy, celú skupinu násilne odviedli z letiska a odviezli na miesto päť hodín za Moskvou, kde im muž hovoriaci jednoduchou arabčinou vystrelil nad hlavu z pištole, keď odmietli podpísať zmluvy vyhotovené v ruštine

„Podpísal som, lebo som sa bál,“ povedal. Dodal, že potom ich v autobusoch previezli na základňu, kde absolvovali základný vojenský výcvik, a že medzitým mnohí členovia pôvodnej skupiny zahynuli na Ukrajine.

Destabilizácia regiónu

Rusko prostredníctvom Iránu poskytlo jemenským húsíom satelitné údaje, aby mohli zamerať svoje rakety, strely a drony na západné obchodné lode v Červenom mori, uviedol minulý mesiac americký denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na tri zdroje.

V dôsledku toho sa podľa denníka šiitskej skupine podporovanej Iránom podarilo ochromiť kľúčovú globálnu obchodnú trasu a ďalej destabilizovať región.

Od jesene 2023 bolo v medzinárodných vodách v blízkosti Jemenu napadnutých takmer 200 obchodných lodí húsíjskými raketami, bezpilotnými lietadlami a riadenými strelami. O život prišlo niekoľko námorníkov a viaceré lode boli unesené, potopené alebo vážne poškodené.

Pozrite si reportáž o spomienke na obete hladomoru na Ukrajine z 23. novembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok