Tragédia, ktorá zmenila históriu krajiny. Ukrajina si pripomína obete hladomoru
Ukrajina si pripomína pamiatku obetí hladomoru z rokov 1932-33. Hladomor v najúrodnejších oblastiach krajiny vyvolali komunisti počas Stalinovej diktatúry aby zlomili odbojných roľníkov. Za obeť padlo desať a pol milióna ľudí.
Deň pamiatky obetí hladomoru si na Ukrajine pripomínajú obyvatelia prakticky všetkých väčších miest. V Kyjeve prišiel k pamätníku aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Pri vchode do Národného múzea hladomoru v Kyjeve stojí socha dievčaťa s názvom Trpká spomienka z detstva. Podľa všetkého počas hladomoru zahynulo jeden a pol až štyri milióny detí.
Vinu na medzivojnovom hladomore nesie režim vtedajšieho sovietskeho vodcu Josifa Stalina. Jeho vláda chcela fyzicky zničiť časť ukrajinského roľníctva. V dôsledku Stalinovej kampane nútenej „kolektivizácie“ zhabali Ukrajincom obilie a iné potraviny.
Hladomor, ktorý Ukrajinu postihol v rokoch 1932–33, považuje Kyjev za úmyselný zámer. Po začatí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vyzval Kyjev medzinárodné spoločenstvo, aby hladomor oficiálne vyhlásilo za „genocídu“.
Podľa Zelenského obnovenie historickej spravodlivosti a vzdanie úcty obetiam hladomoru vysiela jasný odkaz. Hovorí, že spravodlivosť je nevyhnutná pre všetky minulé i súčasné moskovské zločiny.
Moskva odmieta, že by šlo o genocídu. Podľa nej útlakom počas vlády boľševikov trpeli všetky národy, vrátane toho ruského.