Čínski astronauti počuli vo vesmíre klopanie. Jeho pôvod je záhadou
Vesmírom putoval celkom sám. Prvý čínsky taikonaut sa po rokoch zveril s tým, čo mu spôsobovalo veľké problémy – boli to záhadné zvuky, ktoré sa rozliehali jeho vesmírnou loďou. V histórii vesmírneho výskumu nejde o ojedinelý prípad.

Vo vesmíre bol sám
Vesmír sa vo všeobecnosti považuje za nekonečne tiché miesto. Napokon, vákuom sa zvuk nešíri. Každý zvuk, ktorý nemá jasnú príčinu, je pre astronautov podozrivý a môže pre nich znamenať nemalý stres.
O svojich problémoch sa najnovšie rozhovoril prvý čínsky taikonaut (čínske pomenovanie pre astronauta) vo vesmíre, Jang Li-wej. V miliardovej krajine draka je hrdinom. Jeho 21-hodinovým letom v roku 2003 sa Čína zaradila k mocnostiam ako je Rusko a USA. Jedine tieto krajiny dokázali vlastnými silami dostať človeka do vesmíru.
„Čínsky Gagarin“ prežil vo svojej vesmírnej lodi na obežnej dráhe celý čas sám. Po viac ako desiatich rokoch sa rozhovoril o zážitkoch, ktoré si spočiatku nechával pre seba.

Zvuk dreveného kladiva
Pre čínsku televíziu prezradil, že počas letu počul zvuk klopania. Pripustil, že ho to znervóznilo a začal sa strachovať. Zvuk podľa neho neprichádzal ani z vonka, ani zvnútra lode. Prichádzal opakovane, bez varovania. Keď chcel zistiť príčinu, presunul sa bližšie k okienku, ale nevidel nič, čo by zvuk vysvetlilo. Ani prieskum interiéru lode odpovede nepriniesol.
Po rokoch sa taikonaut snažil rozpomenúť na detaily. Zvuk vraj znel ako keby niekto dreveným kladivom klopal na kovové vedro. Keď Li-wej priletel na Zem, snažil sa dešifrovať zvuk s pomocou technikov. Na riešenie neprišli.
Li-wej neskôr informoval svojich nasledovníkov, čo môžu zažiť. "Pred cestou do vesmíru som im povedal, že zvuk je normálny jav, takže nie je potrebné obávať sa," povedal. Aj ďalšie čínske misie Šen-čou 6 a 7 reportovali, že počuli podivné zvuky, ale o ich pôvode nič nové nezistili. Čínski výskumníci sú aj po dekáde bezradní.

Hudba na odvrátenej strane
Konšpirátori vidia za zvukom dôkaz o prítomnosti mimozemskej civilizácie. Odborná komunita má rôzne názory. "Ak niečo klopalo, tak niečo fyzicky muselo udierať na vesmírnu loď s astronautom," vyjadril sa profesor Goh Cher Hiang z National University of Singapore pre BBC. Jeho kolega Wee-Seng Soh ponúkol iné vysvetlenie. Zvuk podľa neho mohol byť výsledkom teploty, ktorá pôsobila na plášť vesmírnej lode.
So zvláštnymi zvukmi sa stretli aj americké vesmírne misie. Let Apollo 10 sa pri svojom bádaní na obežnej dráhe Mesiaca dostal aj nad jeho odvrátenú stranu. Vtedy sa rádiové spojenie so Zemou prerušilo a astronauti počuli čudné zvuky.
Záznam zvuku zverejnila NASA až v tomto roku. Zvuk niektorým pripomína piskot, iným vesmírnu hudbu. Niečo podobné však zachytila aj robotická sonda Juno, ktorá krúžila na orbite Jupitera. Americká vesmírna agentúra predpokladá, že ho mohlo spôsobiť rušenie rádiosignálu.