Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na Netanjahua, Galanta a exlídra Hamasu. Majú byť zodpovední za vojnové zločiny

dnes 13:13 , Aktualizované: dnes 17:12

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a bývalého šéfa vojenského krídla palestínskeho teroristického hnutia Hamas Muhammada Dífa, a to kvôli podozreniu zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Pásme Gazy.

Súd o tom informoval vo vyhlásení, podľa ktorého zamietol námietky Izraela proti žiadosti prokurátora o vydanie zatykača, a v oznámení zatykača na Dífa.

Ten je ale podľa izraelskej armády už mŕtvy, súd však uviedol, že "ďalej bude zhromažďovať informácie" o jeho možnej smrti.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan požiadal súd o zatykače na oboch izraelských predstaviteľov a na lídrov palestínskeho teroristického hnutia Hamas v máji.

Súd vo štvrtok (21. 11.) vydal príkazy na zatknutie oboch politikov za "zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny páchané najmenej od 8. októbra 2023 najmenej do 20. mája 2024", keď prokuratúra o zatykače požiadala.

Hamas zatykače víta

Palestínske hnutie Hamas privítalo rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu.

ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

"Je to dôležitý krok smerom k spravodlivosti a môže viesť k odškodneniu obetí. Pokiaľ ho však nepodporia všetky štáty sveta, a to všetkými prostriedkami, ide najmä o symbolický krok" uviedol vo vyhlásení člen politbyra Hamasu Básim Naím.

Hamas zároveň vyzval ICC, aby vzal na zodpovednosť "všetkých zločineckých okupačných lídrov."

Borrell: Zatykače nie sú politickou záležitosťou

Zatykače nie sú politickou záležitosťou. Rozhodnutie súdu by teda malo byť rešpektované a tiež v praxi vykonané.

Uviedol to šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.

Európsky blok je rozdelený v pohľade na možnú zodpovednosť izraelských predstaviteľov za vojnové zločiny, z ktorých sú obvinení. 

"Izrael so znechutením odmieta absurdné a nepravdivé obvinenia zo strany ICC," uviedla Netanjahuova kancelária vo vyhlásení a dodala, že Izrael "nepodľahne nátlaku" a bude naďalej brániť svojich občanov.

Šéf únijnej diplomacie počas zasadnutia únijných ministrov zahraničia navrhol, aby dvadsaťsedmička pozastavila pravidelný politický dialóg s Izraelom, ktorý upravuje práve asociačná dohoda.

Priviedli ho k tomu správy rôznych nezávislých medzinárodných organizácií, podľa ktorých Izrael porušuje ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo. Štáty sa na tom však nezhodli a návrh neodsúhlasili.

Je antisemitský a absurdný

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila oznámený zatykač na predsedu izraelskej vlády a bývalého ministra obrany Joava Galanta za antisemitský a absurdný.

Izrael podľa nej nepodľahne tlaku, nenechá sa zastrašiť a neustúpi, kým nesplní svoje ciele.

Izraelskí lídri odsúdili zatykač: Výsmech spravodlivosti a obhajoba terorizmu

Izraelský prezident Jicchak Herzog a bývalí izraelskí premiéri Naftali Bennett a Jair Lapid ostro odsúdili tento zatykač.

Podľa Herzoga je dnešok temným dňom pre spravodlivosť a pre ľudstvo.

Herzog uviedol, že "nehorázne rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu bolo prijaté so zlým úmyslom" a "je výsmechom obete všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť - od víťazstva Spojencov nad nacistami až dodnes". Rozhodnutie súdu podľa neho "uprednostnilo terorizmus a zlo pred demokraciou a slobodou a zo samotného systému spravodlivosti urobilo živý štít pre zločiny Hamasu proti ľudskosti".

Lapid, ktorý je súčasne lídrom opozície, na sieti X napísal, že rozhodnutie haagskeho súdu odsudzuje a dodal, že "Izrael bráni životy proti teroristickým organizáciám, ktoré zaútočili, vraždili a znásilňovali našich občanov". Zatykače označil za "odmenu za terorizmus". 

Expremiér Bennett označil rozhodnutie súdu za hanebné a rovnako odkázal na teroristický útok ozbrojencov Hamasu zo 7. októbra minulého roka.

Námietky sú neopodstatnené

Námietky týkajúce sa jurisdikcie súdu a zákonnosti týchto žiadostí, ktoré v septembri vzniesol Izrael, sú podľa súdu neopodstatnené.

Khan žiadosti o vydanie zatykačov na oboch izraelských predstaviteľov zdôvodnil tým, že podľa jeho názoru nesú trestnú zodpovednosť okrem iného za používanie vyhladovania civilistov ako vojnového nástroja v Pásme Gazy, za úmyselné spôsobenie veľkého utrpenia a za úmyselné zabitie alebo vraždy.

Velitelia Hamasu zomreli

Khan v máji požiadal tiež o príkaz na zadržanie vodcu Hamasu Ismáíla Haníja, šéfa jeho vojenského krídla Muhammada Dífa a šéfa organizácie v Pásme Gazy Jahjá Sinvára. Všetci traja ale medzitým zomreli pri vojenských operáciách izraelskej armády.

Vojnu v Pásme Gazy rozpútal Hamas útokom z vlaňajšieho októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí povraždili na 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších 251 uniesli do Gazy ako rukojemníkov.

Odvetná vojenská ofenzíva Izraela v Pásme Gazy si podľa údajov ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom vyžiadala medzi Palestínčanmi najmenej 44 056 mŕtvych a 104 268 zranených.

Pozrite si reportáž o USA a sankciách pre ICC z 21. mája:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok