Ako zdravotné poisťovne platia nemocniciam za ich výkony? Lekárske odborové združenie zverejnilo informácie

Monika Podstavková
ta3
TASR
21.11.2024 12:32 , Aktualizované: 21.11.2024 19:18

Lekárske odbory zverejnili informácie, ako zdravotné poisťovne platia nemocniciam za ich výkony. Porovnali náročnosť výkonov s platbami, ktoré za tieto výkony dostávajú. Z nášho zdravotníctva podľa nich profitujú najmä dve finančné skupiny a to na úkor štátnych nemocníc. Aj preto žiadajú zmenu ich financovania.

LOZ na štvrtkovej tlačovej konferencii prezentovalo dáta, ktoré získalo na základe infožiadosti od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vychádzajúc z uvedených dát lekárski odborári tvrdia, že súkromné nemocnice sú, s prihliadnutím na finančnú náročnosť rôznych výkonov, lepšie platené ako tie štátne.

Dlhy štátnych nemocníc podľa LOZ vznikajú práve nerovnosťami v platbách pre súkromných a štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. LOZ tvrdí, že i ministerstvo zdravotníctva si je vedomé potreby zmeniť súčasné nastavenie systému.

Rezort v reakcii na tlačovú konferenciu informoval, že naďalej prebiehajú rokovania, na ktorých s LOZ prechádza jednotlivé body memoranda z roku 2022.

Poisťovne to odmietajú

Tvrdenia prezentované na tlačovej konferencii Lekárskeho odborového združenia (LOZ) sú vytrhnuté z kontextu, bez miery odborného pohľadu a vzájomných súvislostí. Uviedla to Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v reakcii na tvrdenia LOZ o tom, že VšZP platí súkromným nemocniciam viac ako štátnym.

Poisťovňa spresnila, že LOZ svoje vyjadrenia prezentovalo bez spojitosti s úhradovým mechanizmom jednotlivých nemocníc, rozsahom zazmluvnenia či počtom zamestnancov.

"Takisto bez zohľadnenia iných finančných transferov, ktoré má ako zdroj príjmu väčšina univerzitných a štátnych nemocníc, a tie nie sú metodikou výpočtu zahrnuté do efektívnej základnej sadzby, ktorou sú porovnávané ako 'lepšia platba'," upozornila Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP.

Štátna poisťovňa zároveň deklaruje realizáciu krokov, ktorými zefektívňuje úhrady v nemocniciach s najvýraznejším pomerom neefektivity. "A to zmenou úhradového mechanizmu, optimalizáciou úhrad s cieľom smerovať finančné prostriedky na pomoc pacientom," dodala Žiaková.

Pozrite si celú tlačovú besedu lekárskych odborárov:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou - vyjadrenie

S interpretáciou dát predsedom LOZ Petrom Visolajským nesúhlasí ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Visolajskému vyčíta, že mu uniká komplexnosť problematiky.

Predseda ÚDZS Michal Palkovič pripomenul, že úrad na nerovnosť financovania nemocníc upozorňuje dlhodobo a okrem neho na tento problém poukázal aj Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. "To, že niektoré súkromné nemocnice sú platené štedro, však automaticky neznamená, že štátne nemocnice sú platené málo, ako to vo svojich výstupoch tvrdí pán Visolajský. V takom zložitom probléme totiž taká lineárna súvislosť nemusí vždy platiť," dodal Palkovič.

Visolajského interpretácii vyčíta okrem iného neznalosť veličiny casemix, nesprávny postup výpočtu priemerných úhrad za skupiny, ale i závery vyvodené na úrovni nemocnice alebo skupiny nemocníc v detaile po jednotlivých poisťovniach.

"Môže to byť zavádzajúce, a to napríklad z dôvodu, že poisťovne majú v rozličných okresoch a krajoch rôzne zastúpenie. Preto je vhodnejšie vychádzať z kumulatívnych dát o úhradách za všetky tri poisťovne," dodal Palokovič, ktorý oznámil, že ÚDZS v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pripravuje vydanie komplexného analytického výstupu hodnotiaceho efektivitu nemocníc podľa disponibility dostupných verejných zdrojov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok