Ficova vláda si zvýšila plat vo februári. V Česku by si radi presadili to isté, no opozícia chce mzdy zamraziť

19.11.2024 16:05

V Česku sa rieši zvýšenie platov pre politikov. Vláda navrhla, aby sa platy ministrov zvýšili o takmer sedem percent od budúceho roka. Opozícia však žiada ich zmrazenie na päť rokov.

Praha vlajka Česko
Foto: TASR/Radoslav Gálus

Vyššie platy vrcholových politikov na pretrase aj v Česku. Vláda požiadala poslaneckú snemovňu, aby zrýchlene už v prvom čítaní schválila novelu, ktorá by ministrom na budúci rok zdvihla platy o takmer sedem percent.

Opozícia, naopak, žiada ich zmrazenie na päť rokov.

Okamura: Platy politikov treba zmraziť, nie zvyšovať

Tomio Okamura, líder českej opozičnej strany SPD, vyjadril silný nesúhlas s návrhom na zvýšenie platov politikov, ktoré bude účinné od začiatku budúceho roka.

Okamura tvrdí, že momentálne nie je správny čas na zvýšenie platov, najmä vzhľadom na to, že českí zákonodarcovia už majú vyššie platy v porovnaní s priemerným občanom.

Navrhol, že platy by sa mali zmraziť na úrovni približne 50 000 českých korún (približne 1 970 eur) mesačne, čo považuje za primerané a v súlade s priemernými príjmami obyvateľov Prahy.

Reportáž zo 6. februára o tom, ako si slovenskí ministri finančne polepšili.

V súčasnosti niektorí politici zarábajú podstatne viac, pričom ich celková kompenzácia môže dosiahnuť až 150 000 korún vrátane prídavkov​.

Okamura svoj postoj posilnil aj podporou ďalších politických predstaviteľov, ako je Věra Kovářová zo STAN a Alena Schillerová z ANO. Obe súhlasili, že momentálne nie je vhodná doba na zvýšenie platov.

Upozornili na veľkú nerovnosť medzi platmi politikov a obyčajných občanov.

Po verdikte Ústavného súdu

Debata o platoch politikov vznikla po tom, čo Ústavný súd rozhodol, že predchádzajúci zákon, ktorý reguloval výpočet ich platov, je neústavný.

Tento verdikt prinútil vládu prehodnotiť, ako sa platy politikov budú stanovovať, pričom sa diskutuje aj o návrate k automatickému vzorcu na úpravu týchto platov, ktorý by bol prepojený s vývojom ekonomiky​.

Tento problém vyvolal značné kontroverzie, keďže SPD Tomia Okamuru bola jedinou stranou, ktorá navrhla zmrazenie platov, zatiaľ čo ostatné strany v koalícii hlasovali proti. Táto neshoda odráža širšie obavy o vnímanú odtrhnutosť politických elít od bežných občanov, najmä v čase ekonomických ťažkostí​.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok