Politológovia pre ta3: Minister Šutaj Eštok padne, no postúpi vyššie. Naše vlády sú zrkadlom spoločnosti
Pripomenuli sme si 35. výročie Nežnej revolúcie. Po zásahu policajta v Košiciach zomrel muž. Premiér dokonca pripúšťa aj predčasné parlamentné voľby. Viac o týchto témach sme sa rozprávali s politológmi Radoslavom Štefančíkom a Zsoltom Gálom.
Štefančík tvrdí, že Slovensko je stále súčasťou EÚ a spoločenstvo štátov je demokratické.
"Aj keď treba povedať, že s niektorými defektami. Slovensko má ambíciu stať sa členom EÚ, o ktorom sa bude hovoriť, že niektoré momenty nie sú úplne s princípmi z liberálnej demokracie," vysvetľuje Štefančík s tým, že väčšina štátov je založených práve na jej hodnotách.
Patrí sem napríklad ochrana menšín, ochrana slobody prejavu, slobodných médií a slobodnej činnosti mimovládok. "Je skutočne namieste, či Slovensko čoskoro z tejto skupiny nevypadne," zamýšľa sa politológ.
Aj po Nežnej bojujeme za slobodu
Gál so Štefančíkom súhlasí, otázkou však je, "prečo je taký stav 35 rokov a po Nežnej musíme stále bojovať za demokratický ideál".
"Zmeniť mentalitu ľudí, zmeniť hodnotové orientácie, ktoré boli deformované totalitným režimom, tak to môže trvať aj 60 rokov. To, aké máme vlády, je len zrkadlom spoločnosti. Od Nežnej revolúcie všetky voľby vyhrali strany, ktoré môžeme označiť za populistické," povedal Gál.
Všetky voľby, až na tie prvé, keď vyhralo demokratické politické hnutie Verejnosť proti násiliu, podľa politológa v zásade vyhrali strany, ktoré "môžeme označiť za populistické, niekedy aj s autoritatívnymi tendenciami a niekedy aj veľmi skorumpované". Spomenul Mečiarovu HZDS, Ficov Smer aj Matovičovo hnutie Oľano.
Keď ho trhali psy, československí pohraničníci sa prizerali. Príbeh mladíka, ktorého sny zničila železná opona
Politická komunikácia a smerovanie
Otázna je podľa politológov napríklad politická komunikácia. Akým spôsobom sa predstavitelia vyjadrujú, akým spôsobom pristupujú jeden k druhému.
"Takže v tomto prípade je skutočne namieste sa opýtať, či naozaj ideme tým správnym smerom. A ja by som nepovedal, že ideme tým správnym smerom," povedal Štefančík.
Mal by Šutaj Eštok vyvodiť zodpovednosť?
Minulý týždeň rezonovala téma policajnej brutality. Prípad z Košíc otriasol celým Slovenskom. "Môže to mať nejaký dôsledok na koalíciu či samotného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka?" pýta sa moderátor.
Štefančík tvrdí, že je veľmi zlé, že sa polícia k prípadu vyjadrila s odstupom času.
"Ja nie som odborník práve na tieto okolnosti, ale treba povedať, že pokiaľ policajt zabije niekoho, v podstate ho dobil k smrti, tak je namieste, aby sa to okamžite vyšetrilo. Ale vyzerá to tak, že tam existujú určité pochybenia jednotlivých policajtov," myslí si.
Šéf inšpekcie: Policajt nemal čo zasahovať v rukaviciach, nie sú vo výbave. Muža museli na oddelení posadiť na zem
Politológovia tvrdia, že je naozaj otázne, či sme na takej vyspelej úrovni, aby za to minister vnútra zobral politickú zodpovednosť.
Gál si myslí, že sa Šutaj Eštok nakoniec vzdá, a "minister padne". Znamenalo by to, že by dostal post predsedu parlamentu a postúpil by smerom hore.
"Tým pádom by to nevyzeralo ako vyvodenie politickej zodpovednosti, ale vyzeralo by to ako postup na vyššiu funkciu, ktorá je dlhodobo neriešená," skonštatoval.
Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie: