Demonštrácia študentov bola prvým krokom k pádu totalitného režimu. Historik ju označil za odvážny čin

16.11.2024 14:02

Sprievod bratislavských študentov, ktorí pred 35 rokmi v komunistickom Československu demonštrovali za demokraciu a reformu školstva, bol na tú dobu odvážnym činom. Na sobotňajšej pietnej spomienke na tento sprievod to povedal predseda správnej rady Ústavu pamäti národa SR a historik Jerguš Sivoš.

Spomienkové podujatie na protestný pochod slovenských študentov zo 16. novembra 1989
Foto: TASR/Michal Svítok

Začiatok pádu komunistického režimu

Manifestácia bratislavských študentov predchádzala pražským udalostiam zo 17. novembra 1989, ktoré odštartovali tzv. Nežnú revolúciu a začiatok pádu komunistického režimu vo vtedajšom Československu.

„Bol to mimoriadny čin, pretože vyjadriť svoj názor nebolo na Slovensku bežné. Nebol to len pochod za akademickú slobodu, ale išlo aj o politickú záležitosť. Právom si pripomíname udalosť, ktorá stála na začiatku spoločenských a politických zmien, ktoré vrátili slobodu,“ povedal Sivoš. Na rozdiel od podobného podujatia v Prahe slovenské bezpečnostné zložky proti sprievodu približne 150 študentov bratislavských škôl nezasiahli.

Obdobie neslobody

ÚPN na Slovensku skúma obdobie neslobody a podieľa sa na organizovaní rôznych podujatí pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie, ktoré v krajine vyvrcholia v nedeľu (17. 11.).

Tradične sa účastníci sprievodu zúčastnili na stretnutí pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá pripomína demonštráciu slovenských študentov zo 16. novembra 1989.

„Nevedeli sme, do čoho ideme a čo môžeme očakávať, keď sme sa zhromaždili pred dnešným prezidentským palácom a skončili sme pred vtedajším ministerstvom školstva, kde nás obkľúčila poriadková polícia. Táto demonštrácia bola prvým kúskom, ktorý začal rozbíjať totalitný režim,“ povedal jeden z vtedajších študentov Marek Eštok, ktorý je dnes štátnym tajomníkom (námestníkom) na Ministerstve zahraničných vecí SR.

Český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák vo svojom príhovore označil 17. november 1989 za dôležitý deň pre smerovanie bývalého Československa a potom aj samotnej Českej republiky a Slovenska.

„Pozitívny vývoj nás priviedol k tomu, že sme zabudli na mnohé zlé veci. Slobodu a nezávislosť sme začali považovať za samozrejmosť, za ktorú nebolo potrebné bojovať. To je však chyba,“ povedal Jindrák.

Pozrite si reportáž z 13. novembra 2024 o odkaze Nežnej revolúcie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok