Smog v Dillí dosiahol katastrofickú úroveň. Zatvorili školy, zdravie je ohrozené
V indickom Dillí by ste teraz byť nechceli. Kvôli smogu tam zatvorili základné školy. Opatrenia platia do odvolania. Hladina drobných prachových častíc, ktoré môžu preniknúť hlboko do pľúc a spôsobiť rad ochorení, presiahla 50-násobok limitov Svetovej zdravotníckej organizácie.
Slnko nevidno, hmla je obrovská
Metropola sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach svetových rebríčkov znečistenia ovzdušia. Najmä v zime. Školy zatvárajú za najhorších smogových situácií prakticky každý rok.
"Prišli sme sa sem pozrieť na Tádž Mahal, ale kvôli hustej hmle je neviditeľný,“ povedala turistka.
"Ráno sa nedá vyjsť von. Musím vychádzať neskoro. Slnko nevidno, hmla je obrovská. Bez masky nie je možné odísť z domu," vysvetlil obyvateľ Dillí.
V Dillí a okrajových častiach žije viac ako 30 miliónov ľudí. Oblasť každú zimu zahalí hustý smog spôsobených dymom, prachom, nízkou rýchlosťou vetra, emisiami z vozidiel a pálením zvyškov po zbere úrody.
Chystáte sa do Číny? Rezort zahraničných vecí upozorňuje na pravidlá bezvízového vstupu
"Masku musím nosiť, aj keď sedím doma. Nemôžem ísť von. Som zadýchaná, stále kašlem a cítim sa pohodlne len vnútri, so zapnutou čističkou vzduchu. Lekár mi povedal, že som na tento vzduch alergická a mala by som sa z mesta odsťahovať," povedala okoloidúca.
Metropola na pomoc nasadila bezpilotné lietadlo s objemom 16 litrov vody, ktorý striekaním rozptyľuje čiastočky prachu v ovzduší.
Podľa vedeckých štúdií môže znečistené ovzdušie za viac ako 11 % úmrtí v meste. Ide o zhruba 12-tisíc mŕtvych ročne.