Solák má mať väzby na funkcionárov, s jedným bol spolužiak. Nad policajtmi z Košíc drží ochrannú ruku, tvrdí Šeliga

Šéf polície Ľubomír Solák má mať väzby na funkcionárov, ktorých v minulosti preverovali pre brutalitu. Poukázal na to Juraj Šeliga (Demokrati) na sociálnej sieti a pripojil aj fotografiu.

Šeliga, Solák
Foto: Facebook/Juraj Šeliga
Ľubomír Solák (vľavo) a Martin Gancarčik (druhý sprava)

V statuse opisuje vzťah policajného prezidenta s Martinom Gancarčikom, ktorý približne posledných 10 rokov robil riaditeľa obvodného oddelenia Nad jazerom, kde sa stal najnovší prípad s následkom smrti zadržaného, ktorého dobil policajný príslušník.

"Gancarčik robil v minulosti veliteľa PPÚ (tzv. kukláčov) v Prešove, kde mu bol Solák podriadený a sú priatelia. Od 1.11. je riaditeľom OR PZ Košice okolie, kde patrí aj OO PZ Košice nad Jazerom," vysvetľuje Šeliga.

Ďalším známym Soláka je podľa neho Juraj Leško, toho času riaditeľ poriadkovej polície na KR PZ Košice.

Ten pod jeho vedením začínal v Spišskej Novej Vsi ako policajt. "Leško bol v minulosti preverovaný inšpekciou pre rôzne podozrenia, ale bez vznesenia obvinenia alebo ďalšieho záveru," píše Šeliga.

Kto nesie zodpovednosť a ovplyvňovanie svedka

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa podľa svojich slov nebojí zodpovednosti, no odmieta, aby sa pre jeden prípad vytváral tlak, že za každého policajta je zodpovedný minister vnútra.

Avizuje systémové opatrenia vrátane zavedenia telových kamier pre policajtov či rozšírenia psychotestov aj pre policajtov v útvaroch, v ktorých sú v kontakte s občanmi.

Šéf inšpekcie Branislav Zurian ozrejmil, že obvinený policajt mal po spáchaní skutku niekoľko dní voľno. ÚIS získal informáciu, že po útoku mal prísť do obchodného domu a komunikovať napríklad s pracovníkom SBS.

Nepovažuje za chybu, že rozhodnutie o väzobnom stíhaní prišlo až o niekoľko dní po skutku, pretože procesne sa nedal vyhodnotiť skôr, čakalo sa napríklad na kamerové záznamy.

Spolužiak z vysokej školy

Košický krajský riaditeľ Štefan Mulik je Solákov spolužiak z vysokej školy. Bývali spolu aj na internáte. Mulik je nadriadeným okresného riaditeľa PZ Košice okolie a rovnako je aj šéfom riaditeľa obvodných oddelení.

"Toto je len časť kontaktov a osobných väzieb, ktoré má Solák na východnom Slovensku. Vyššie menovaní sú funkcionári, ktorí sú v rôznom postavení priamo nadriadení útočníkovi, ktorý ubil zadržaného Ľubomíra. Je úplne na mieste otázka, prečo títo ľudia spoločne s policajným prezidentom nepredstúpili pred kamery a nevysvetlili všetko, čo sa stalo," pýta sa Šeliga.

Policajti sa boja ozvať

Šeliga žiada ministra Šutaja Eštoka, aby Soláka odvolal.

"Nikto nebol odvolaný, nikto neponúkol svoju funkciu ako prejav kultúry a policajnej cti, všetci mlčia. Tvária sa, že nevedia vyhodiť policajta, ktorý sa nečinne prizeral ako jeho kolega umlátil zadržaného Ľubomíra. Všetci čo poznajú pomery v policajnom zbore v Košiciach, hovoria, že toto nie je ojedinelý incident, žiaľ ale tento skončil tragicky," dodal s tým, že policajti sa zatiaľ boja ozvať.

Redakcia ta3 požiadala ministerstvo vnútra aj Prezídium Policajného zboru o reakciu. V prípade odpovede ju doplníme.

Prípad útoku na bezdomovca Ľubomíra

Sudca Mestského súdu v Košiciach rozhodol o väzobnom stíhaní policajta Mareka, ktorý je obvinený z brutálneho útoku na 48-ročného Ľubomíra.

Sudca uložil policajtovi kolúznu väzbu, čo znamená, že bude vo väzbe, aby nemohol ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie.

Ak sa policajtovi vina dokáže, hrozí mu až 15 rokov väzenia. Obvinený proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť.

Policajná inšpekcia získala kamerové záznamy z bitky dva dni po incidente, teda vo štvrtok (7. novembra).

Policajti, ktorí boli pri bitke muža v obchode, o incidente mlčali. Sami sa k tomu neprihlásili.

Pozrite reportáž z 15. októbra. Výbor vysvetľoval policajnú brutalitu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok