Poliaci rozbiehajú dopravný projekt storočia. Slovensko stále nevie, či sa k nemu pripojí

15.11.2024 12:10 , Aktualizované: 15.11.2024 20:19

Na Slovensku nasadnete do rýchleho vlaku. O necelé tri hodiny vystúpite na poľskom megaletisku a odtiaľ sa pohodlne dostanete hoci aj mimo kontinent. Zatiaľ o tom môžeme len snívať. Poliaci rozbiehajú svoj dopravný projekt storočia. Ani po piatkovom rokovaní expertov však nie je isté, či sa k nemu pripojíme.

Vo Vysokých Tatrách rokovala slovensko-poľská pracovná skupina. Naposledy sa experti takto stretli pred piatimi rokmi.

Podľa medializovaných informácií sme sa po rokovaní mali dozvedieť, či sa Slovensko pripojí k poľskému projektu súvisiacemu s Centrálnym komunikačným portom. Nedozvedeli sme sa to. 

Čo sa inde robí, u nás ešte ani nezačalo

K obrovskému letisku, ktoré Poliaci uprostred svojej krajiny postavia na zelenej lúke, budú viesť kvalitné železnice. Niektoré budú dimenzované na 250-kilometrovú rýchlosť.

Takto chcú Poliaci prepojiť takzvaný Centrálny komunikačný port s viacerými európskymi krajinami. So Slovenskom však zatiaľ nie. Poliaci vravia, že sme neprejavili vôľu sa k projektu pripojiť. Naše ministerstvo dopravy oponuje. Opakovane navrhlo obnoviť spojenie Budapešť - Prešov - Krakov. 

"Keďže sa dnes nejazdí na tejto trati, ani sa neuvažuje o budúcej modernizácii a obnove. A práve, ak by sa to spojenie obnovilo, je predpoklad, že sa začnú pripravovať nejaké dokumenty,” povedal člen slovensko-poľskej pracovnej skupiny Štefan Bieľak.

Na poľskej strane už túto trať rekonštruujú, naši železničiari sa na to len chystajú.  “A to je to, čo dnes zaznelo, že mali by sme tú spoločnú prioritu mať,” dodal Bieľak.

Nič nie je definitívne

“Na definitívne rozhodnutie ešte musíme počkať,” uviedol minister dopravy Poľskej republiky Tomasz Zmiejko.

“Nie je to tak, že by to bola posledná možnosť, ako sa do toho zapojiť. Pretože aj z ich strany je to veľký projekt a má niekoľko fáz a niekoľko etáp,” povedal Bieľak.

“Toto rokovanie bolo zamerané na veľmi konkrétne projekty, ktoré sú už rozbehnuté. Ak ide o projekty pre budúcnosť, dôležité sú tu kontakty medzi ministerstvami, vládnou správou na poľskej a slovenskej strane,” povedal vedúci poľskej diplomatickej misie na Slovensku Piotr Samerek.

Len deň pred rokovaním expertov bola doprava na pretrase na najvyššej úrovni. V Tatranskej Javorine sa neformálne stretli premiéri Slovenska a Poľska. Novinárov si však na tomto stretnutí neželali a Úúrad vlády v strohej informácii neposkytol podrobnosti o rokovaní. Tie, mimochodom, nemali ani experti na piatkovom rokovaní pracovných skupín.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok