V parlamente ráno nemal kto predkladať zákony
Poslanci ráno na úvod rokovania do parlamentu neprišli. Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar musel vyhlásiť prestávku. Na jedenástej schôdzi ich čaká napríklad volebné právo či peňažné príspevky.
Nikto tu nie je, nemáme o čom rokovať
„Nikto tu nie je, nemáme o čom rokovať, vyhlasujem prestávku,“ povedal predsedajúci schôdze Hrnčiar s tým, že organizačný odbor má obvolať poslancov, aby predložili zákony. Béla Bugár ho doplnil, že ak poslanci neprídu, skončia schôdzu.
Poslanci mali na úvod pokračovať v prerušenom rokovaní o návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj z dielne koaličného Mosta-Híd. Poslanci prihlásení do rozpravy však neprišli. V sále neboli ani poslanci SaS a hnutia OĽaNO-NOVA, ktorí navrhujú zmenu zákona, ktorou by sa rozšírila možnosť predčasnej voľby poštou zo zahraničia.
Poslanci Martin Klus, Milan Laurenčík, Juraj Droba a Jozef Viskupič návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva žiadajú umožniť oprávnenými voličom voliť poštou aj pri voľbách do samosprávy obcí, v prvom kole krajských volieb, prvom kole voľby prezidenta Slovenskej republiky a tiež vo voľbách poslancov Európskeho parlamentu. Martin Klus napokon prišiel do sály 9:15 a poslanci začali rokovať.
Poplatok za rozvoj aj príspevok na opatrovanie
Poslanci pokračujú v jedenástej schôdzi parlamentu desiatym dňom rokovania. Čakalo ich prerušené rokovanie o návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj z dielne koaličného Mosta-Híd, ku ktorému predložili pozmeňujúce návrhy poslanci za Smer-SD aj SaS. Nový zákon umožní mestám a obciam všeobecným záväzným nariadením stanoviť poplatok za rozvoj v rozmedzí 10 až 35 eur za štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti.
Poplatok za rozvoj by mali platiť fyzické osoby a firmy jednorazovo za stavbu na území obce podľa právoplatného stavebného povolenia.
Témou sú aj návrhy zákonov z dielne opozičných strán, medzi nimi aj poslanecký návrh z SaS, ktorým navrhujú zmeniť podmienky poskytovania príspevku na opatrovanie. Do parlamentu predložili návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, podľa ktorého by sa príspevok na opatrovanie neznižoval za dni, počas ktorých bola osoba s ŤZP v zdravotníckom zariadení dlhšie ako 30 dní. Podmienkou by však bolo vydanie písomného potvrdenia zdravotníckeho zariadenia, že poberateľ príspevku počas celého pobytu v tomto zdravotníckom zariadení opatroval fyzickú osobu s ŤZP.