Šéfa víťaznej rakúskej strany chcú stíhať, parlament má zdvihnúť imunitu. Herbert Kickl sa vraj dopustil krivej výpovede

14.11.2024 21:44

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) požiadala rakúsku Národnú radu o zrušenie poslaneckej imunity predsedu protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herberta Kickla. Chce ho vyšetrovať kvôli údajnej krivej výpovedi

herbert kickl.jpg
Foto: TASR/AP

Kickl údajne krivo vypovedal na parlamentnom vyšetrovacom výbore na zneužívanie moci, informoval vo štvrtok spravodajský magazín profil.

Podľa agentúry APA dnes žiadosť o vydanie Kickla potvrdila kancelária predsedu Národnej rady Waltera Rosenkranza (FPÖ). Strana vydanie svojho šéfa odmieta.

Strana Herberta Kickla v septembri prvýkrát zvíťazila vo voľbách do Národnej rady, ale nenašla prípadných koaličných partnerov pre sformovanie novej vlády. Predbežné rokovania spolu teraz vedú ľudovci (ÖVP) existujúceho kancelára Karola Nehammera, sociálni demokrati (SPÖ) a liberáli (NEOS).

Žiadosť protikorupčnej prokuratúry o zbavenie Kickla imunity sa podľa informácií magazínu profil objavila v Rosenkranzovej poštovej priehradke minulý týždeň v stredu.

Klamal vraj na výbore

Kickl čelí po výpovedi ľudáckeho poslanca Andreasa Hangera z 26. júla podozreniu, že sa pri svojom vystúpení pred parlamentným vyšetrovacím výborom 11. apríla niekoľkokrát dopustil nepravdivej výpovede, okrem iného k afére okolo reklamnej agentúry Ideenschmiede, obchodom s inzerátmi a ku vzťahu s bývalým poslancom FPÖ Hansom-Jörgom Jeneweinom v čase, keď bol Kickl ministrom vnútra.

Žiadosťou o vydanie Kickla sa majú rakúski poslanci zaoberať na budúci týždeň. FPÖ vydanie svojho šéfa odmieta a vo vyhlásení uviedla, že Kickl sa krivého svedectva nedopustil.

„Pozvanie Herberta Kickla do vyšetrovacieho výboru bol politický manéver s cieľom Herberta Kickla osobne a FPÖ ako celok poškodiť,“ uviedol dnes v písomnom stanovisku poslanecký klub FPÖ.

WKStA už v apríli začala vyšetrovanie viacerých bývalých členov vlády podozrivých zo zneužitia verejných prostriedkov na obstarávanie reklám výmenou za mediálnu priazeň.

Na konci roka 2021 škandál okolo zneužívania médií na politický prospech dostihol aj vtedajšieho kancelára Sebastiana Kurza a jeho spolupracovníkov kvôli podozreniu, že používali verejné prostriedky na financovanie prieskumov, ktoré mali vylepšiť Kurzovu imidž.

V inej afére súd tento rok vo februári Kurze uznal vinným z krivej výpovede v parlamentnom vyšetrovacom výbore, kde v roku 2020 znižoval svoju úlohu pri vymenovaní dozornej rady významnej štátnej investičnej spoločnosti ÖBAG, a odsúdil ho na osemmesačné väzenie s podmienkou. Kurz sa proti rozsudku odvolal.

Pozrite si rozhovor so zástupcom šéfredaktora magazínu profil o Herbertovi Kicklovi:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok