Záver výboru: Policajt dobil muža vystuženými rukavicami, jeho kolegu prepustia. Ich klamstvá vyvrátila kamera

14.11.2024 09:38 , Aktualizované: 14.11.2024 15:20

Predseda brannobezpečnostného výboru Richard Glück zvolal mimoriadny výbor k prípadu smrti zadržaného muža v Košiciach. Bol neverejný, novinári sa dovnútra nedostali.

Poslanci do parlamentu pozvali ministra vnútra, policajného prezidenta aj šéfa policajnej inšpekcie.

Vysvetľovali, čo sa stalo, a čo bude nasledovať po tom, ako košický policajt dobil muža, ktorý následne zomrel v nemocnici.

Násilné konanie, potvrdil šéf inšpekcie

Riaditeľ policajnej inšpekcie Branislav Zurian uviedol, že inšpekcia odhalila nezrovnalosti v prípade zadržania Ľubomíra vďaka kamerovým záznamom zo sanitárnej miestnosti obchodného domu, kde bol zadržaný.

Záznamy ukázali násilné správanie policajta voči zadržanému. Podľa predchádzajúcich informácií poslanci KDH tvrdili, že obvinený policajt sa pokúšal k týmto kamerovým záznamom dostať.

Minister vnútra: Zlyhal policajt

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok označil prípad policajnej brutality v Košiciach za zlyhanie policajta a skutok, ktorý sa nemal stať.

Zdôraznil, že policajná inšpekcia zasiahla okamžite po tom, čo sa o incidente dozvedela.

Šutaj Eštok tvrdí, že môžete akokoľvek nastaviť systém polície a vždy budú aj prípady násilia. Opäť útočil na opozíciu a čurillovcov. 

Kto nesie zodpovednosť a ovplyvňovanie svedka

Šutaj Eštok sa podľa svojich slov nebojí zodpovednosti, no odmieta, aby sa pre jeden prípad vytváral tlak, že za každého policajta je zodpovedný minister vnútra.

Avizuje systémové opatrenia vrátane zavedenia telových kamier pre policajtov či rozšírenia psychotestov aj pre policajtov v útvaroch, v ktorých sú v kontakte s občanmi.

Zurian ozrejmil, že obvinený policajt mal po spáchaní skutku niekoľko dní voľno. ÚIS získal informáciu, že po útoku mal prísť do obchodného domu a komunikovať napríklad s pracovníkom SBS.

Nepovažuje za chybu, že rozhodnutie o väzobnom stíhaní prišlo až o niekoľko dní po skutku, pretože procesne sa nedal vyhodnotiť skôr, čakalo sa napríklad na kamerové záznamy.

S druhým policajtom ukončia pomer

Policajný prezident Ľubomír Solák doplnil, že policajti spočiatku tvrdili, že zadržaný muž bol pod vplyvom alkoholu a spadol. Pitva však potvrdila, že príčinou smrti boli následky bitky.

Druhý policajt, ktorý bol prítomný pri smrti 48-ročného muža spôsobenej jeho kolegom, stále pôsobí v policajnej službe.

Šéf policajtov uviedol, že jeho služobný pomer bude ukončený. Tento policajt niekoľko dní nenahlásil nadriadeným brutalitu svojho kolegu.

Zo zadržania ho prepustili a neobvinili, pretože pri vyšetrovaní spolupracuje.

Celú vyjadrenie šéfa inšpekcie, ministra a policajného prezidenta si môžete pozrieť tu:

Glück: Policajti nemôžu zneužívať právomoci

Predseda brannobezpečnostného výboru Richard Glück (Smer-SD) kritizuje zneužívanie právomocí zo strany policajtov, ktoré môže viesť až k tragédiám, ako je smrť človeka.

Ocenil zdržanlivý prístup policajnej inšpekcie, ktorá sa držala opatrne pri informovaní médií.

Podčiarkol však, že kvôli potrebe obvinenia z dôvodu kolúzneho konania museli byť dôkazy dostatočne preukázané, aby sa páchateľ dostal do väzby.

Gašpar odmieta spájanie policajnej brutality s novelou zákona

Bývalý prezident policajného zboru a poslanec za Smer Tibor Gašpar odmieta, že novela trestného zákona je príčinou problémov v správaní policajtov.

Podľa neho incident v Košiciach neodráža systémový problém, ale zlyhanie jednotlivca.

Gašpar nevidí dôvod na svoje odstúpenie, ak by bol na čele polície, a očakáva, že vyšetrovanie prípadu sa bude pokračovať.

Spoločné vyhlásenie Hlasu a Smeru:

Mikulec kritizuje, že druhý policajt zostával v službe

Bývalý minister vnútra a poslanec hnutia Slovensko Roman Mikulec považuje za závažné, že druhý policajt, ktorý bol svedkom policajnej brutality v Košiciach, stále zostáva v službe.

Mikulec upozornil, že tento policajt mal počas incidentu nasadené taktické rukavice, ktoré nepatria do bežnej výbavy policajtov na obvodnom oddelení.

Podľa neho mal byť tento policajt už dávno mimo služby a nemal pokračovať v práci.

Celé vyhlásenie si môžete pozrieť tu:

SaS kritizuje políciu za zľahčovanie brutality

SaS kritizuje vedenie polície za to, že policajnú brutalitu v Košiciach vykresľuje ako ojedinelé zlyhanie. Opozičná strana však upozorňuje, že za násilím môže stáť aj novela Trestného zákona, ktorá zvyšuje tlak na policajtov.

Poslanec SaS Juraj Krúpa upozorňuje, že v pitve neboli zaznamenané zranenia z bitky, a pýta sa, koľko podobných prípadov mohlo byť zametených pod koberec, keď sa neskončili smrťou.

Celé vyjadrenie zástupcov strany SaS si môžete pozrieť tu:

Progresívci ukazujú, že opatrenia nestačia

Poslanec PS Jaroslav Spišiak uviedol, že na parlamentnom výbore nedostal jasné odpovede od vedenia polície a ministerstva vnútra na otázky týkajúce sa opatrení, ktoré mal minister vnútra prijať po letnej policajnej brutalite v Košiciach.

Podľa Spišiaka ak nejaké opatrenia prijaté boli, neboli dostatočné, pretože prípady policajnej brutality sa opakujú.

Tiež nie je jasné, či k násiliu nedošlo aj na policajnej stanici, kam bol zadržaný Ľubomír prevezený.

Poslankyňa PS Lucia Plaváková dodala, že obvinený policajt pracoval ešte dva dni po incidente a voľno čerpal až neskôr.

PS opätovne žiada premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Ak sa tak nestane, plánujú iniciovať jeho odvolanie v parlamente.

Celé vyhlásenie poslancov z PS si môžete pozrieť tu:

KDH: Policajt mal spevnené rukavice

Poslanec KDH František Majerský po výbore informoval, že Úrad inšpekčnej služby postupoval pri vyšetrovaní policajnej brutality v Košiciach zodpovedne.

Podľa Majerského mal obvinený policajt pri útoku spevnené rukavice, a zároveň kritizoval, že druhý prítomný policajt, ktorý nezasiahol, zostáva v službe.

KDH požaduje vyvodenie politickej zodpovednosti a systémové opatrenia v polícii.

Majerský zároveň vyhlásil, že policajt sa po incidente pokúšal ovplyvňovať svedkov a získať prístup ku kamerovým záznamom.

Celé vyhlásenie hnutia si môžete pozrieť tu:

Výstup redaktorky ta3 Veroniky Cepkovej pred zasadnutím výboru:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok