Šéf polície o prípade muža zbitého na smrť hovorí, že pochybil jednotlivec. Mrzí ma to a poučíme sa, sľubuje
Policajt v Košiciach dobil na smrť muža, ktorého prichytili pri páchaní priestupku. Tragický incident sa údajne odohral na začiatku minulého týždňa, no k zatknutiu policajta došlo až v pondelok 11. novembra. V prípade sa objavili viaceré nejasnosti. Vyjadriť sa k nemu prišiel do Témy dňa na ta3 policajný prezident Ľubomír Solák.
„Keď som sa dozvedel o tomto prípade, položil som si otázku, čo sa vlastne stalo. Ide o systémové zlyhanie alebo zlyhanie jednotlivca?“ začal svoj opis šéf polície.
Solák tvrdí, že v prvom rade riešil veci týkajúce sa aktuálneho stavu prípadu, no podotýka, že kompetencia vyšetrovania spadá pod Úrad inšpekčnej služby (ÚIS).
„Zaujímal som sa o procesy, ktoré prebiehali pred daným zistením, ako k tomu došlo,“ pokračuje policajný prezident. Interný štátny systém totiž v súčasnosti funguje tak, že akonáhle sa v ňom pri akejkoľvek udalosti objaví možné pochybenie policajta, sú o tom upovedomení príslušníci ÚIS, vysvetlil Solák.
Smrť po zásahu polície. Prípad z Košíc vyvoláva vážne otázky, obvinený policajt ide do kolúznej väzby
Podľa medializovaných informácií je však v prípade viacero nezrovnalostí, keďže medzi zistením z pitvy, že smrť muža spôsobilo cudzie zavinenie, a prebratím prípadu inšpekciou, ubehli zhruba štyri dni.
Solák objasnil, že informácie o prípade sa v policajnom systéme objavili takmer okamžite po vykonaní prvotných úkonov, teda po zatknutí muža. „Podľa prvotných informácií mala byť daná osoba predvedená na útvar obvodného oddelenia z dôvodu zistenia totožnosti. Následne malo dôjsť k tomu, že mala mať nejakú nevoľnosť,“ opísal ďalej a dodal, že informácie, ktoré sa do systému zapíšu, sa už nedajú pozmeniť.
Ráno sa objavili pochybnosti
„Na druhý deň ráno príslušný nadriadený vyhodnocuje udalosti, ktoré hliadka spracovala [...] Z nemocnice prišla lekárska správa, ktorá nekorešpondovala s tým, čo policajti v zázname uviedli,“ opísal ďalší vývoj Solák. Policajti mali tvrdiť, že muž, ktorý neskôr zomrel v nemocnici, pred nimi utekal, pričom spadol a udrel si hlavu.
Príslušný nadriadený následne poukázal na túto nezrovnalosť a prípad sa dostal na ÚIS. Solák podotkol, že nemôže presne ozrejmiť, čo sa ďalej na inšpekcii dialo, no vie, že počas nasledujúcich dní prebiehala dokumentácia a zabezpečovanie dôkazov.
Záznam v systéme zároveň nehovoril nič o použití donucovacích prostriedkov. Prípad preto na prvý pohľad pôsobí tak, že príslušníci policajného zboru v systémovom zápise klamali. Aj Solák sa domnieva, že to tak mohlo byť, no definitívny záver nemá. „Nerád by som sa vyjadroval k miere zavinenia týchto policajtov, lebo dnes nepoznám všetky detaily,“ hovorí prezident polície.
„Čo sa týka prvých vecí, ktoré spustili tento postup, to tak bolo. To sa vyvrátiť nedá,“ vrátil sa k prvotnému zápisu Solák. Dodal však, že akým spôsobom k pochybeniu presne došlo, je predmetom ďalšieho skúmania.
Šéf polície ďalej podotkol, že celá vec už je v rukách ÚIS: „My sme v tomto v podstate druhoradí. Pre nás z toho plynie hlavne povinnosť identifikovať, čo sa vlastne stalo.“ Dodal, že keď nadíde správny čas, konkrétne informácie o celom procese a jeho chronológii ÚIS poskytne aj médiám.
Zlyhal jednotlivec, no systém sa upraví
Podľa Soláka policajti figurujúci v prípade ďalej chodili do práce, no boli od prvého podozrenia pod dohľadom. Príslušník, ktorý mal podľa dostupných informácií dobiť už zosnulého muža, bol v zbore 22 rokov a za celý čas sa dopustil len dvoch administratívnych chýb. „Bol hodnotený ako slušný policajt, bez tendencie k nadmernému použitiu sily,“ spresnil policajný prezident.
„Vnímam to ako zlyhanie jednotlivca,“ dodal Solák ďalej. Informoval, že od 1. 12. sa má rozbehnúť skúška systému telových kamier, ktoré sú súčasťou komplexného súboru opatrení, aby sa podobné prípady už nediali. „Máme nastavený vstupný parameter, máme ekumenickú službu, máme psychologické poradenstvo, máme anonymnú linku,“ opísal prezident no dodal, že to zdanlivo nestačí, a to ani napriek tomu, že policajtov tiež pravidelne preškolujú.
„Pokiaľ budem mať po skončení tohto prípadu identifikované dôvody, ktoré k tomu viedli, určite prehodnotíme a nastavíme systém lepšie,“ deklaroval policajný prezident. „Táto situácia sa nemala stať. Je mi to strašne ľúto. Musíme sa z toho poučiť,“ dodal.
Pozrite si celú epizódu Témy dňa: