Ukrajina by vraj mohla v prípade núdze zostrojiť jadrovú zbraň. Dokument odhaľuje jej možné kroky v čase vojny

včera 20:44

Ukrajina by v prípade zastavenia americkej vojenskej pomoci mohla byť schopná za niekoľko mesiacov vyrobiť jednoduchú jadrovú bombu podobnú tej, ktorú na sklonku druhej svetovej vojny zvrhli Spojené štáty na japonské Nagasaki.

Ukrajina
Foto: TASR/AP

Podľa denníka The Times to tvrdí dokument s armádou spájaného think-tanku, ktorý bol adresovaný ukrajinskému ministerstvu obrany.

Dostatok plutónia na výrobu stovky hlavíc

Keďže Ukrajina nemá v čase vojny čas na stavbu a prevádzku rozsiahlych zariadení na obohacovanie uránu, musela by sa spoľahnúť na plutónium získané z vyhorených palivových tyčí z ukrajinských jadrových reaktorov, uvádza materiál.

Tých má teraz v prevádzke deväť a disponuje tiež značnými skúsenosťami s technológiami v oblastiach jadrovej energetiky.

"Hmotnosť reaktorového plutónia, ktoré má Ukrajina k dispozícii, možno odhadnúť na sedem ton," uvádza dokument. "Množstvo materiálu postačuje pre stovky hlavíc s taktickou účinnosťou niekoľkých kiloton."

Podľa autorov citovaného dokumentu by výroba plutóniovej jadrovej bomby bola úlohou, ktorú by Ruskom napadnutá krajina mala s pomocou svojej jadrovej expertízy zvládnuť.

Uvažovaná bomba by mala desatinu sily, ktorú mala plutóniová puma prezývaná Fat Man (tučný muž), ktorú Američania zvrhli v roku 1945 na Nagasaki. Výbuch vtedy zdevastoval väčšiu časť japonského prístavného mesta a okamžite zabil asi 40.000 obyvateľov.

Zelenskyj Trumpovi: Bez jadrových zbraní musí byť Ukrajina v NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v októbri uviedol, že vtedajšiemu republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi pri osobnom stretnutí povedal, že Ukrajina, ak nebude mať na svoju ochranu jadrové zbrane, sa musí stať členom NATO.

Rusko opäť útočilo na Kyjev. Okrem dronov použilo aj rakety, čo sa nestalo už mesiace:

Neskôr svoje slová vysvetľoval tým, že Ukrajina o jadrové zbrane neusiluje - chcel vraj povedať, že takzvané Budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorom sa Ukrajina vzdala jadrových zbraní zdedených po Sovietskom zväze výmenou za bezpečnostné uistenie zo strany Spojených štátov, Británie a Ruska, Ukrajine potrebnú ochranu nezabezpečilo.

Vznik dokumentu vydaného vplyvným ukrajinským armádnym think-tankom Centrum štúdií armády, konverzie a odzbrojenia (CDAKR) vláda v Kyjeve nepodporila, jeho predstavenia sa však podľa The Times mali zúčastniť predstavitelia ministerstva obrany a strategického priemyslu.

Podľa denníka by neskôr mohol poslúžiť ako základ na to, aby Ukrajina odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok