Verejný ochranca práv pre ta3: Krajina sa musí vyviniť z tragického policajného zásahu. Musí vysvetliť, čo sa stalo
Zodpovednosť za porušovanie ľudských práv nesie Slovensko, tvrdí verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský po prípade, ktorý viedol k usmrteniu muža policajtom v Košiciach.
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský vyjadril silné znepokojenie nad nedávnym incidentom v Košiciach, kde malo dôjsť k neprimeranému zásahu zo strany polície, ktorý vyústil do smrti 48-ročného muža.
V relácii Štúdio ta3 uviedol, že hoci si prácu polície váži, jej poslaním je ochrana verejnosti, a preto je absolútne neprípustné, aby svojvoľne používala násilie.
Policajnú brutalitu v Košiciach vyšetrujú. Šimečka vyzval premiéra, aby odvolal ministra vnútra
"Nemôžeme akceptovať excesy a dovoliť, aby strážca našej slobody, ktorému sme v roku 1989 odovzdali monopol na násilie, nekontrovateľne používal túto zbraň s cieľom či nešťastným vyvrcholením, ako bol tento prípad," naznačil Dobrovodský.
Dodal, že zákon povoľuje použitie donucovacích prostriedkov len za jasných podmienok, pričom je kľúčové, aby polícia vedela zdokumentovať primeranosť každého zákroku.
Krajina sa musí vyviniť
Dobrovodský poukázal aj na symbolickú rovinu zodpovednosti, keďže príslušníci polície reprezentujú Slovensko ako štát.
Smrť po zásahu polície. Prípad z Košíc vyvoláva vážne otázky, obvinený policajt ide do kolúznej väzby
"Príslušník policajného zboru tým, že má uniformu, má na nej štátny znak, tým prejavuje príslušnosť k zboru štátneho orgánu Slovenska. Ja ako verejný ochranca práv vyvodzujem zodpovednosť voči krajine, lebo nás chrániť a pomáhať," vysvetľuje.
Ako verejný ochranca práv preto požaduje, aby krajina vysvetlila, čo sa pri zásahu stalo, a bola schopná preukázať, že polícia konala v súlade so zákonom. "Nie pozostalí musia preukazovať Slovensku, čo sa stalo, ale krajina sa musí vyviniť".
Na záver oznámil, že v tejto veci začína osobitné preskúmanie, a to nezávisle od trestnoprávnych konaní voči konkrétnym policajtom.
Majú byť policajti viac vzdelávaní v oblasti ľudských práv a v spôsobe, ako vyšetrujú? Viac v rozhovore tu: