Ficova vláda bude musieť pre vysoký dlh žiadať parlament o dôveru. Od zatiahnutia dlhovej brzdy ju delí presne rok
Súčasná vláda premiéra Roberta Fica bude musieť v nasledujúcich dvoch rokoch pre vysoký verejný dlh opakovane žiadať parlament o vyslovenie dôvery.
Vyplýva to z vyjadrení Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k uplatňovaniu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Vládna koalícia má v parlamente tesnú väčšinu.
Vláda má rok do dlhovej brzdy
V súlade s takzvanou dlhovou brzdou sa prísnejšie sankcie, ktoré súvisia s vysokým zadlžením štátu, nevzťahujú na vládu počas prvých dvoch rokov od schválenia jej programového vyhlásenia parlamentom. Súčasnému kabinetu táto výnimka uplynie v novembri budúceho roka.
Následne tak okrem hlasovania parlamentu o dôvere vláde budú nanovo zmrazené rozpočtové rezervy premiéra a kabinetu.
Vláda sa v budúcom roku, na rozdiel od roku 2026, ešte môže vyhnúť povinnosti predložiť návrh rozpočtu verejného sektora bez deficitu.
Čaro paušálnych náhrad
V súčasnosti sa kvôli vysokému zadlženiu štátu naďalej uplatňuje okrem iného zmrazenie základných platov členov vlády.
Ficov kabinet toto opatrenie z dlhovej brzdy ale obišiel tým, že tento rok rozhodol o výraznom zvýšení paušálnych náhrad pre členov vlády. O výške paušálnych náhrad, ktoré nepodliehajú zdaneniu, rozhoduje vláda, zatiaľ čo základný plat ministrov a premiéra stanovuje zákon.
Vláda schválila štátny rozpočet na najbližšie tri roky. Koalícia si ho pochvaľuje, opozícia má výčitky
Strany súčasnej trojčlennej vládnej koalície získali v minuloročných voľbách 79 kresiel v 150-člennej snemovni, teda potrebnú väčšinu na presadzovanie bežných zákonov.
Tento rok v októbri opustili poslanecký klub najmenšej vládnej strany SNS traja zákonodarcovia, ktorí súčasne vyjadrili podporu kabinetu a následne spravidla hlasovali spolu s poslancami vládnych strán.
Nevhodný vyrovnaný rozpočet
Návrh rozpočtu verejného sektora na rok 2024 bez deficitu v súlade s dlhovou brzdou už vlani pripravila úradnícka vláda premiéra Ľudovíta Ódora, ktorá doviedla krajinu k predčasným voľbám.
Na tento kabinet sa výnimka z uplatňovania najprísnejších sankcií nevzťahovala, pretože nedostal dôveru parlamentu. Súčasná vláda, ktorá vznikla z volieb konaných na konci septembra 2023, potom presadila vlastný návrh rozpočtu s predpokladanými vyššími výdavkami ako príjmy.
Už skôr úrady označili dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu počas jedného roka za nereálne, pretože by to znamenalo ekonomickú recesiu a prepúšťanie.
Vláda schválila rozpočet na ďalšie roky. Deficit HDP by mal klesnúť na 4,7 percenta: