Mučenie i bitky. Čína má na vyšetrovanie využívať kruté praktiky
Čína používa na vynútené priznania členov vládnucej komunistickej strany, podozrivých z korupcie, tajný väzobný systém nazývaný šuang-kuej. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.

V uplynulých rokoch v týchto zariadeniach internovali desiatky bývalých činiteľov, ktorým bol odopieraný spánok, jedlo a voda. Boli vystavení aj krutému bitiu, uvádza sa v správe HRW, ktorá cituje 11 prípadov úmrtí vyšetrovaných osôb v šuang-kuej. Túto prax uplatňuje Peking od roku 1990.
Systém šuang-kuej "funguje mimo dosahu čínskeho trestoprávneho poriadku" a strane dáva "právomoc preveriť každého z jej 88 miliónov členov ohľadom nečestne nadobudnutého majetku", tvrdí HRW.
“Torturing suspects to confess won’t end corruption but will end any confidence in China judicial system” @SophieHRW https://t.co/HLhgFvR3Vr pic.twitter.com/tLITa6coTg
— Human Rights Watch (@hrw) December 6, 2016
"Predvolaní sú zbavení slobody na niekoľko dní, týždňov alebo i mesiacov, počas ktorých ich vypočúvajú a mučia".
Správa ľudskoprávnej organizácie sa čiastočne zakladá na rozhovoroch so štyrmi bývalými osobami, ktorí boli internovaní v šuang-kuej, ako aj na analýze súdnych rozhodnutí a 35 prípadoch spracovaných z čínskych médií. Peking sa k správe zatiaľ nevyjadril.