Filmy odhaľujú, ako naša hlava pracuje. Čo sa deje s mozgom pri pozeraní Počiatku a čo pri Sám doma?

Ľudský mozog je najzložitejší objekt v známom vesmíre. Prebiehajú v ňom milióny procesov súčasne. Vedci z americkej univerzity MIT sa pokúsili zlepšiť naše chápanie mozgu pozorovaním toho, čo sa deje v hlave, keď človek sleduje rôzne druhy filmov.

film, Sám doma, Počiatok
Foto: Profimedia

Použili funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI), ktorá dokáže sledovať, ako sa aktivujú rôzne oblasti mozgu.

Subjektom prehrávali klipy z rôznych filmov a na prístroji sledovali, čo sa bude diať v ich vnútri. Doteraz sa sledovala aktivita mozgu najmä v pokoji - to však o duševných procesoch vypovedá asi toľko, ako keby chcel niekto posúdiť povahové črty človeka, ktorého videl len v spánku, píše o tom ČT24.

Čo je fMRI?

Funkčná magnetická rezonancia alebo funkčná MRI (fMRI) meria mozgovú aktivitu zisťovaním zmien súvisiacich s prietokom krvi. Táto technika sa opiera o skutočnosť, že prietok krvi mozgom a aktivácia neurónov sú prepojené. Keď je niektorá oblasť mozgu v činnosti, zvyšuje sa aj prietok krvi do tejto oblasti

Čo sa deje v mozgu počas sledovania filmu?

Sledovanie filmu zapája mnoho oblastí v mozgu. Tie, ktoré spracovávajú vizuálne informácie, zvukové informácie, ale aj emocionálne a pravdepodobne aj ďalšie. "Pri fMRI v pokojovom stave nie je žiadny podnet, ľudia len vnútorne premýšľajú, takže neviete, čo tieto siete aktivuje," načrtol spoluautor štúdie a neurovedec z MIT Reza Rajimehr.

"Ale vďaka nášmu filmovému testu sa môžeme pozrieť späť a zistiť, ako mozgové siete reagovali na rôzne aspekty filmu," dodal.

Na mapovanie mozgu výskumníci použili starší súbor údajov z projektu Human Connectome Project. Obsahuje údaje zo skenov celého mozgu od 176 mladých ľudí, ktoré sa získali pri sledovaní celkovo 60 minút krátkych klipov.

Tie obsahovali scény z nezávislých filmov, ako napríklad Dvaja muži a Vitajte v Bridgeville a hollywoodskych trhákov, ako napríklad Sám doma, Počiatok a Hviezdne vojny: Epizóda V Impérium vracia úder.

Aktivita podľa náročnosti filmov

Pomocou umelej inteligencie vedci dokázali určiť, ktoré siete sa aktivovali pri rôznych príležitostiach. Zaujímala ich mozgová kôra, vrchná vrstva mozgu, ktorá sa podieľa na mnohých vyšších funkciách ľudského mozgu vrátane pamäti, učenia, uvažovania, riešenia problémov a emócií.

Skúmali tiež, ako aktivita v týchto rôznych sieťach súvisí s tým, čo sa nachádza v jednotlivých scénach, vrátane ľudí, zvierat, predmetov, hudby, reči a rozprávania.

Zistili, že 24 rôznych mozgových sietí je spojených so špecifickými aspektami spracovania zmyslových alebo kognitívnych informácií, ako je rozpoznávanie ľudských tvárí alebo tiel, pohyb, miesta a orientačné body, sociálne interakcie a neživé objekty a reč.

Skenovanie tiež ukázalo vzťah medzi časťami mozgu, ktoré umožňujú ľuďom plánovať, riešiť problémy a určovať priority informácií.

Náročný obsah filmu a nejednoznačný koniec

Keď ľudia sledovali náročnejšie alebo viac nejednoznačné filmy, ako v prípade filmu Christophera Nolana Počiatok, aktivita sa zvýšila v časti mozgu, ktoré majú na starosti výkonnú kontrolu. Ale napríklad počas zrozumiteľnejších scén vo filme Sám doma dominovali časti mozgu so špecifickými funkciami, ako je spracovanie jazyka.

"Časti výkonnej kontroly sú zvyčajne aktívne počas náročných úloh, keď je kognitívna záťaž vysoká," hovorí Rajimehr.

"Zdá sa, že keď sú filmové scény relatívne ľahko zrozumiteľné, napríklad keď prebieha jednoznačný rozhovor, aktívne sú jazykové oblasti" dodal. Avšak počas zložitej scény s mnohými súvislosťami, komplikovanými formuláciami a nejednoznačnosťou toho, čo sa deje, je potrebné väčšie kognitívne úsilie.

"Mozog sa teda prepína na používanie všeobecných oblastí výkonnej kontroly," povedal Rajimehr.

Pozrite si archívny rozhovor z 20. októbra 2024 o tom, ako technológie negatívne vplývajú na mozog.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok