Unikátna martinská biobanka má problém. Na jej prevádzku nie sú peniaze a ani upravené zákony
Mala to byt vstupenka do elitného vedeckého klubu. Nakoniec nám hrozí blamáž. Biobanka v Martine nemá peniaze na svoju prevádzku. Štát doposiaľ nevyriešil ani len prístup do svetovej databázy.
Biobanka za 13 miliónov eur je preplnená modernými technológiami. Uchovávať dokáže cez osem miliónov vzoriek a to aj v extrémnych mínusových teplotách. Čo z toho, keď zatiaľ nie je vyriešené kto vlastne bude platiť jej prevádzku.
Náklady sú vysoké
„Ak chcete byť naozaj na medzinárodnej úrovni, dodržiavať všetky nariadenia, pravidlá, mať to systémové, automatizované a robotické, tak to vychádza okolo 1,5 - 1,7 milióna,” povedala riaditeľka Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia Zuzana Danková.
A to nie je žiadna novinka. Projekt už prešiel cez sedem ministrov zdravotníctva. Nikto z nich nevyriešil, z čoho sa vlastne bude kúriť a svietiť.
„Budeme samozrejme k tomu mať ďalšie stretnutia, ja verím, že potrebujem vedieť, koľko by to stálo peňazí, koľko ľudí teda je potrebných na udržanie celej takejto inštitúcie, ktorá dnes pôsobí pod Jesseniovou lekárskou fakultou, je to ale naozaj unikát, ktorý na Slovensku máme,” povedala exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).
Z miest na strednom Slovensku zmiznú kontajnery na elektroodpad. Boli vraj finančne neudržateľné
Ministerstvo viní fakultu
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že je to problém lekárskej fakulty, ktorá biobanku postavila. Lenže tej nie je štát schopný už rok preplatiť 8,5 milióna eur z Bruselu.
„Vzhľadom na to, že projekty neboli implementované podľa pôvodného harmonogramu a nebolo možné vyplatiť celú plánovanú sumu ešte v roku 2023, bolo rozhodnuté, že projekty budú rozdelené do fázy 1 a fázy 2,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
Dlho očakávané napojenie bratislavského obchvatu na diaľnicu D1 sa blíži. Pripravte sa na dopravné obmedzenia
„Prehltnem kľúčik a odídeme“
„Na tie energie a udržateľnosť pôjde dosť financií, ktoré inštitúcia ako je naša fakulta nedokáže znášať. Ja už som niekoľkokrát povedala, aj sa mi vysmiali, že prehltnem kľúčik a odídeme,” povedala dekanka JLF UK Andrea Čalkovská.
Problém je aj v zákone
Nie je to však ani zďaleka o nedoriešenom financovaní. Biobanka čaká aj na zákon, ktorý jej bude ušitý na mieru. Bez neho nevie plnohodnotne fungovať.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že už na zákone intenzívne pracuje. Do Martina odkazuje, že hotový ho chce mať čo najskôr.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac