KĽDR sa priznala k verejným popravám. Rodiny obetí vrahov to požadujú, tvrdí severokórejský režim

13.11.2024 05:00

Severná Kórea na pôde OSN nečakane priznala verejné popravy a väznenie za šírenie juhokórejských filmov či jazykových prvkov.

Kim Čong-un
Foto: TASR/AP

Ochrana národnej suverenity

Severná Kórea, krajina známa svojím striktne kontrolovaným režimom, sa na pôde OSN priznala k zavedeniu verejných popráv a tvrdým opatreniam proti zahraničnej kultúre, informuje portál iDNES.cz.

V reakcii na otázky o ľudských právach severokórejský predstaviteľ obhajoval tieto praktiky ako ochranu národnej suverenity pred "nepriateľskými vplyvmi".

Okrem toho sa diskusia v OSN zamerala na zákon proti "reakčnému zmýšľaniu", ktorý KĽDR používa na trestanie šírenia juhokórejských filmov, televíznych relácií a hudby od roku 2020 a ktorí severokórejskí predstavitelia označili za nevyhnutný.

Cieľom zákona je údajne „chrániť národnú suverenitu a socialistický systém pred rôznymi manévrami nepriateľských síl vrátane ideologického a kultúrneho otravovania“.

Tento krok je súčasťou širšieho trendu, v rámci ktorého vláda zosilnila cenzúru a represie voči občanom, ktorí sa podieľajú na šírení kultúrnych vplyvov zo zahraničia. Úrady najprv posielali ľudí, ktorí pozerali alebo vlastnili juhokórejské filmy, do prevýchovných táborov, no po prijatí nového zákona ich začali v širšom meradle popravovať.

Verejné popravy a väznenie

Riaditeľ severokórejského ústredného súdu Park Gwang-ho v súvislosti s popravami uviedol, že väčšina popráv prebieha za zatvorenými dverami, no v prípade ľudí, ktorí sa dopustili opakovaných zločinov a spôsobili ostatným vážnu škodu, popravy prebiehajú výnimočne verejne. Podľa neho však „rodiny obetí vrahov dôrazne žiadajú, aby sa trest smrti vykonal verejne a aby sa spravodlivosti učinilo zadosť“. Trest smrti sa nevzťahuje na tehotné ženy a neplnoleté osoby.

Severokórejské úrady zároveň tvrdia, že ľudia, ktorí sú považovaní za "zločincov proti štátu", sú držaní oddelene od bežných väzňov. Údajne je však týmto väzňom umožňované umožňuje spravovať knižnice, čítať noviny, cvičiť, stretávať sa s rodinou a nechať sa vyšetriť lekárom.

Tábory pre politických väzňov

Severokórejská delegácia pri OSN poprela, že by v krajine existovali tábory pre politických väzňov, pričom zdôraznila, že trestný zákonník krajiny nepozná ani nepoužíva pojmy ako „politický väzeň“ a „tábory pre politických väzňov“.

Park Gwang-ho však priznal, že KĽDR väzní „zločincov, ktorí sa dopustili protištátnych činov“, čím de facto potvrdil, že režim trestá ľudí za politické delikty.

Podľa Hanny Song, výkonnej riaditeľky juhokórejskej neziskovej organizácie Database Center for North Korean Human Rights, severokórejský režim vyjadruje obavy o svoju medzinárodnú reputáciu. Jeho nečakané vyjadrenia naznačujú, že sa snaží presvedčiť svet, že dodržiava záväzky voči OSN a že jeho tresty sú spravodlivé a súčasťou pevného právneho rámca, nie svojvoľné.

Pozrite si reportáž z 12. novembra 2024 o obrannej zmluve medzi Ruskom a KĽDR:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok