Spoločnosť Shell nemusí výrazne znižovať emisie CO2. Haagsky súd zamietol sťažnosť aktivistov
Britská ropná spoločnosť Shell nemusí drasticky znižovať emisie oxidu uhličitého, rozhodol v utorok (12. 11.) odvolací súd v Haagu. Odmietol tak sťažnosť ekologických aktivistov a ďalších mimovládnych organizácií.
Zníženie emisií
Súd v Holandsku pred tromi rokmi spoločnosti Shell nariadil, aby do roku 2030 znížil emisie skleníkových plynov o 45 percent v porovnaní s rokom 2019. Išlo vtedy o prelomový verdikt. Shell po utorkovom oznámení súdu uviedol, že je spokojný.
Odvolací súd v Haagu sťažnosť aktivistov zamietol v celom rozsahu. S pôvodným verdiktom súhlasí v tom bode, že má Shell zodpovednosť za to, aby znížil emisie skleníkových plynov v záujme ochrany ľudí pred globálnym otepľovaním. Ochrana pred nebezpečnými zmenami klímy je podľa súdu ľudským právom. Shell má však podľa súdu právo si rozhodnúť, ako zníženie emisií zabezpečí.
V utorkovom zdôvodnení odvolací súd okrem iného uviedol, že firma už robí kroky na to, aby splnila ciele pre zníženie emisií, ako si ich stanovila. Podľa súdu tiež nie je jasné, či požiadavky na zníženie emisií spôsobených používaním produktov značky Shell pomôžu v boji proti klimatickým zmenám.
„Aj keď má Shell ako veľká ropná a plynárenská spoločnosť osobitnú zodpovednosť, neznamená to, že môžeme uplatniť všeobecný cieľ zníženia o 45 percent,“ povedala predsedajúca sudkyňa Carla Joustraová k požiadavke aktivistov, čo a ako má Shell podľa nich robiť.
Správne rozhodnutie
Generálny riaditeľ firmy Wael Sawan je s verdiktom odvolacieho súdu spokojný. Shell je podľa neho presvedčený, že ide o správne rozhodnutie pre globálnu transformáciu energetiky, pre Holandsko aj pre samotný Shell.
Pôvodné rozhodnutie firme nariaďovalo, aby do roku 2030 znížila aj tie emisie, ktoré sú spôsobené používaním jej produktov. Súd sa vtedy v prvostupňovom konaní priklonil ku klimatickým aktivistom, ktorí prípad v roku 2019 začali, a rozhodol, že má Shell povinnosť znížiť svoje emisie skleníkových plynov, aby ochránil ľudí pred globálnym otepľovaním.
Ekologické obaly sú na vzostupe. Firmy aj spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú ich dôležitosť
Ekologickí aktivisti
Proces proti Shellu iniciovalo sedem zoskupení, vrátane organizácie Greenpeace alebo holandskej skupiny Milieudefensie z aktivistickej organizácie Priatelia Zeme. Vtedy to bolo prvýkrát, čo sa ochrancovia životného prostredia obrátili na súdy, aby prinútili veľkú energetickú spoločnosť zmeniť stratégiu. Priatelia Zeme po dnešnom verdikte uviedli, že budú naďalej bojovať proti veľkým znečisťovateľom ovzdušia.
„Toto bolí,“ povedal šéf Priateľov Zeme Donald Pols. „Tento prípad ale zároveň ukázal, že veľkí znečisťovatelia nie sú nad zákonom,“ citovala ho agentúra Reuters. Organizácia bezprostredne po verdikte neoznámila, či sa odvolá a obráti sa ešte na holandský najvyšší súd.
Shell už v roku 2021 mal vo svojom sektore jednu z najodvážnejších stratégií ochrany životného prostredia. Firma si dala za cieľ znížiť uhlíkovú náročnosť svojich produktov najmenej o šesť percent do roku 2023, o 20 percent do roku 2030 a o 45 percent do roku 2035. Do roku 2050 chce byť úplne uhlíkovo neutrálny. Všetky tieto ciele sa vzťahovali na hodnoty z roku 2016.
Verdikt súdu
Verdikt odvolacieho súdu prichádza v čase, keď sa koná v azerbajdžanskej metropole Baku medzinárodná konferencia COP29 venovaná ochrane klímy. Diskutuje sa tam aj o ďalšom postupe pri zabezpečení transformácie energetiky od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom.
Akcie spoločnosti Shell na burze v Londýne dopoludnia vykazovali mierny pokles. Pred 10:00 SEČ sa pohybovali okolo 25,45 libry za kus, a proti pondelkovému záveru tak odpisovali zhruba 0,2 percenta. Na burze v Amsterdame strácali o trochu viac, pokles bol ale v súlade s poklesom širšieho indexu.
Slovensko je na prahu jadrovej renesancie. Dve tretiny ľudí podporujú využívanie jadrovej energie
Pozrite si reportáž zo 4. októbra 2024 o rastúcich cenách ropy: