Po záplavách na juhovýchode Španielska protestujú tisíce ľudí. Žiadajú odstúpenie šéfa samosprávy Carlosa Mazóna

Viac ako týždeň po ničivých záplavách na juhovýchode Španielska pokračuje upratovanie regiónu Valencia a počítanie miliónových strát. Najmenej 220 ľudí zomrelo a desiatky ľudí sú stále nezvestní. Nespokojnosť obyvateľov rastie. Tisíce ľudí vyšli do ulíc. Žiadajú odstúpenie šéfa miestnej samosprávy Carlosa Mazóna.

V sobotu o šiestej večer vyšli do ulíc obyvatelia Valencie s transparentmi ako „Mazón odstúp“ a „Vrahovia“. Rozčúlení a frustrovaní ľudia obviňujú úrady, že vláda nevydala včasné varovanie pred záplavami a miestnych nechala napospas osudu.

"Je to veľmi zlé. Vždy, keď pozerám správy, mám nutkanie plakať. My, ľudia z Valencie, sme vo veľmi zlom stave," povedala protestujúca obyvateľka mesta.

Dav ľudí naplnil celé námestie pred radnicou, odkiaľ sa vydali pochodovať k sídlu regionálnej vlády. Polícia musela odkloniť dopravu. Ako symbol hnevu ľudia otláčali svoje zašpinené ruky bahnom na sídlo vlády vo Valencii

"Naše ruky sú zašpinené blatom, vaše krvou,“ ozývalo sa Valenciou.

"Nikto neobviňuje počasie. Samozrejme, že sa tomu nedalo vyhnúť, ale rozsah dôsledkov mohol byť iný, keby si naši politici plnia svoju prácu zodpovedne,“ dodala nespokojná občianka.

Na niektorých miestach došlo aj k potýčkam a policajti použili obušky, aby protestujúcich zastavili.

Regionálny líder Carlos Mazón je pod tlakom. Jeho administratíva nevydala varovania pred povodňami do mobilných telefónov občanov včas. Učinila tak až niekoľko hodín po tom, čo voda bleskovo zaplavila región a nešiel elektrický prúd. Mazón došiel na rokovanie krízového štábu večer, o dve hodiny neskôr ako mal. Dovtedy sedel v reštaurácii na večeri.

Meteorológovia vyhlásili pritom červený stupeň nebezpečia už 29.októbra ráno. Po obede pridali hydrológovia správu o obrovskom prietoku v miestnej rieke, ktorá by behom jednej sekundy vodou naplnila olympijský štadión.

Kritikou protestujúci nešetria ani španielskeho premiéra Pedra Sanchéza. Okrem z podcenenia rizika sú ľudia frustrovaní aj zo zlej koordinácie záchranných prác po povodniach. Tisíce dobrovoľníkov boli v teréne v najhoršie postihnutých oblastiach skôr ako záchranné zložky. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok