O necelých päť mesiacov si deviataci vyberajú stredné školy. Kam smerujú naši študenti najčastejšie?

11.11.2024 05:00

Už o necelých päť mesiacov si musia deviataci vybrať svoju strednú školu. Najväčší záujem je už tradične o gymnázia a to aj napriek tomu, že máme nedostatok ľudí v priemysle.

Pýtali sme sa študentov či už majú vo výbere školy jasno:

Tento deviatak si už svoju strednú školu vybral:

"Tento rok skúsim tú elektrotechniku, možno aj to lýceum, keď viete niečo aplikovať, tak vás vedia zobrať rovno," uviedol študent.

Záujem o stredné priemyselné školy rastie. Zatiaľ čo pred dvoma rokmi bol rozdiel medzi prihláškami na gymnázia a stredné odborné školy 1100 detí v prospech gymnázií, v minulom to bolo už iba 800.

"Je to dôsledok možno správnej komunikácie zo strany médií, škôl možno, že odborníkov z praxe, že už tá technika chápaná trošku inak," povedal riaditeľ SPŠS Fajnorka Felix Dömény.

"Z môjho pohľadu to je prežitok z minulosti, že myslia si, že gymnázia je to najlepšie na svete. Ja som vyštudoval priemyselnú a nepovedal by som, že je to niečo menej, povedal by som, že je to už to isté," povedal riaditeľ SPŠ elektrotechnickej v Bratislave Daniel Adamko.

Potrebujeme 70-tisíc pracovníkov v priemysle

Na Slovensku by sme pritom v súčasnosti potrebovali až 70-tisíc pracovníkov v priemysle.

"V skutočnosti, keď sa pozrieme na čísla, tak v republike iba 20 percent stredoškolákov končí technické smerovanie a 56 percent skončí humanitné vedy," povedal Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

"Myslím, že je dobré si nechať poradiť od rodičov, ale bola som v minulosti aj výchovnou poradkyňou a teda vidím, že aj tie decká majú svoju predstavu. Niekedy treba aj tie decká vypočuť, nie každý musí ísť na gymnázium a na vysokú školu," dodala riaditeľka Gymnázia Ladislava Novomeského Katarína Sedmáková.

Budúcich prvákov by do priemyslu mohlo nalákať aj finančné ohodnotenie

"Budete veľmi prekvapení, ako budú v budúcnosti finančne ohodnotení ľudia, ktorí budú mať dobrú znalosť matematiky," dodal Andrej Lasz.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok