Šutaj Eštok: Šéfa parlamentu zvolíme do konca roka. Koalícia sa zmieta v chaose a premiér sa len prizerá, kritizoval Šimečka
Hosťami relácie V politike boli minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok a šéf PS Michal Šimečka. Zhrnuli sme pre vás to najpodstatnejšie.
Dlhší čas rezonuje téma obsadenia stoličky predsedu parlamentu, ale aj napäté vzťahy v koalícii. Šutaj Eštok pred mesiacom pripustil, že by z postu ministra vnútra obsadil kreslo šéfa parlamentu.
"Urobíme všetko preto, aby pozícia druhého najvyššieho ústavného činiteľa bola obsadená. Aby sme krajine dali pokoj a Hlas mal to, čo mu garantuje aj koaličná zmluva," podotkol minister.
Funkčnosť parlamentu
Parlament podľa neho funguje a zákony prechádzajú. "Oceňujem postoj premiéra Roberta Fica, ktorý povedal, že zmena pomerov v parlamente bude akcelerovať voľbu šéfa parlamentu," dodal.
Nepotvrdil a ani nevyvrátil, že by post mohol obsadiť.
Chaos a zlepenec
"Je to chaos. To bolo presne to, čo chcela táto vláda odstrániť. Po roku je to presne rovnaký zlepenec. Nie je to normálne, aby Národná rada nemala svojho predsedu," uviedol šéf PS Michal Šimečka.
Podotkol, že koalícia nevie zvoliť ani členov Rady STVR. "Odkladajú sa ďalšie hlasovania, lebo nie je jasné, či koalícia bude mať väčšinu a premiér sa len prizerá," doplnil.
Matúš Šutaj Eštok reagoval, že sú to personálne otázky, ktoré si koalícia vysporiada do konca roka. "Máme 79 poslancov, to je väčšina, ktorá je v parlamente garantovaná," vyhlásil.
Šéf PS vidí podobnosti s minulou vládou. "Členovia koalície si nadávajú. Počuli sme, čo Rudolf Huliak hovorí o Tarabovi, alebo tiež o Dankovi. Neviem, ako chce koalícia ďalej fungovať. Toto otravuje ľudí," povedal Šimečka.
Matúš Šutaj Eštok súhlasí. "Je to na Dankovi, nech si to vysporiada. Matovič so Sulíkom si takto zabezpečili cestu k predčasným voľbám," povedal.
Menej strán v parlamente, 7-percentné kvórum a kaucia pol milióna eur. Premiér by chcel prekopať politický systém
Konsolidačný balíček a prepúšťanie
Koalícia ešte v októbri schválila konsolidačný balíček. Jeho súčasťou je napríklad zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 % na 23 %, pokles jej zníženej sadzby z 10 % na 5 %, ale aj zavedenie novej 19 % sadzby na niektoré položky.
Matúš Šutaj Eštok znovu potvrdil, že vláda plánuje prepustiť približne 10 percent štátnych úradníkov.
Prepúšťanie sa však nebude týkať regiónov, ale bude sa realizovať najmä v Bratislave.
Michal Šimečka si myslí, že ministerstiev je veľa a Progresívne Slovensko by skôr šetrilo na chode štátu.
"Progresívne Slovensko by nikdy takto drasticky nezvýšilo dane. Nakupujeme oblečenie, aj iné potreby, všetko bude drahšie. Čo nám pomôže, že rožok bude o jeden cent lacnejší," podotkol.
Celú reláciu V politike si môžete pozrieť aj tu: