Katar odmieta sprostredkovať ďalšie rokovania medzi Izraelom a Hamasom. V úlohe mediátora končí
Katar odmieta ďalej pokračovať v úlohe sprostredkovateľa v rokovaniach o dohode o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamasom.
Uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný diplomatický zdroj. Podľa zdroja je dôvodom chýbajúca dobrá vôľa dohodu uzavrieť. Katar sprostredkoval rozhovory spoločne s Egyptom a Spojenými štátmi.
Katar správy potvrdil
Katarské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu večer uviedlo, že jeho úsilie o sprostredkovanie dohody o prímerí v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas "momentálne uviazlo". Reagovalo tak na skôr medializované správy. Informujú o tom správy agentúry Reuters a vyhlásenie katarského ministerstva.
"Katar pred desiatimi dňami, počas najnovších snáh o dosiahnutie dohody, oznámil zúčastneným stranám, že zastaví svoje úsilie o sprostredkovanie medzi Hamasom a Izraelom, ak sa v tomto kole nedosiahne dohoda," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, ktoré deklarovalo, že úsilie o sprostredkovanie dohody sa obnoví, keď "strany prejavia ochotu a serióznosť v snahe ukončiť brutálnu vojnu."
Hovorca ministerstva uviedol, že medializované správy o uzavretí politickej kancelárie Hamasu v Dauhe sú nepresné a že kancelária je dôležitým komunikačným kanálom, ktorý prispel k dosiahnutiu prímeria v predchádzajúcich etapách a k výmene rukojemníkov v novembri minulého roka.
Odmietli vyjednávať
"Katarčania informovali Izrael a Hamas, že nemôžu pokračovať v sprostredkovaní (rozhovorov), ak trvá odmietanie vyjednávať o dohode v dobrej viere," povedal nemenovaný zdroj agentúre AFP. Podobne sa vyjadril zdroj aj agentúre Reuters s tým, že informáciu o rozhodnutí Kataru dostali oficiálne aj Spojené štáty.
Katar tiež Washingtonu oznámil, že je ochotný stať sa znovu sprostredkovateľom, ak Izrael a Hamas "prejavia úprimnú vôľu vrátiť sa k rokovaciemu stolu", dodal zdroj.
Vzhľadom na odchod Kataru z rokovaní o prímerí, nie je dôvod, aby mal Hamas svoju kanceláriu v Katare, povedal predtým zdroj agentúram AFP a Reuters. Nie je však jasné, či to povedie k odchodu politického vedenia Hamasu z arabskej krajiny, o čom písali médiá v piatok.
Izrael ukončil spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom. Označil ich za teroristov
Vyhostia Hamas z Kataru?
Ako informovala stanica CNN, Katar podľa nemenovaných zdrojov v uplynulých týždňoch súhlasil s vyhostením Hamasu na základe žiadosti Spojených štátov. Americkí predstavitelia naliehali na katarských partnerov, aby prestali poskytovať Hamasu útočisko vo svojom hlavnom meste.
"Hamas je teroristická skupina, ktorá zabíjala Američanov a naďalej ich drží ako rukojemníkov. Po odmietnutí opakovaných návrhov na prepustenie rukojemníkov by jeho vodcovia už nemali byť vítaní v hlavných mestách žiadneho amerického partnera," povedal pre CNN vysokopostavený predstaviteľ administratívy prezidenta USA Joea Bidena.
Nemenovaný člen Hamasu označil správy o súhlase Kataru s vyhostením predstaviteľov hnutia z Dauhy za "nepodložené", podľa neho ide len o "nátlakovú taktiku" a podobné tvrdenia sa údajne šírili už predtým.
Katar je spoločne s Egyptom a USA sprostredkovateľom rokovaní o dohode a prepustení rukojemníkov najmenej od konca vlaňajšieho novembra, keď sa skončil jediný dojednaný pokoj zbraní medzi Izraelom a Hamasom v súčasnej vojne v Pásme Gazy. Za skoro rok sa uskutočnilo mnoho rôznych rokovaní, ktoré však k uzavretiu dohody neviedli. Z neúspechu sa navzájom obviňujú Izrael aj Hamas.
Pozrite si reportáž z 8. novembra: