Na Považí chcú postaviť zariadenie na spracovanie gumárenského odpadu. Miestni zúria, firme odkazujú, že nie je vítaná

10.11.2024 00:00

V obci Pruské sa v posledných týždňoch rozprúdila horúca diskusia. Miestna samospráva oboznámila občanov s plánom na výstavbu zariadenia na zhodnocovanie odpadov. Obce z okresu Ilava so zámerom nesúhlasia. Obávajú sa viacerých rizík.

Zariadenie, ktoré má vyrásť v Pruskom, má ročne spracovať viac ako 3 000 ton odpadu z plastov a gúm. Odpad sa dnes na Slovensku zneškodňuje skládkovaním. Po novom by sa recykloval technológiou tepelného rozkladu, takzvanou pyrolýzou.

Občania aj vedenie obce sú proti

„My nechceme, aby tu bola ďalšia v úvodzovkách spaľovňa nejakého odpadu z nejakých iných častí Slovenska. Tohto sa ľudia obávajú,“ povedal poslanec obecného zastupiteľstva v Pruskom Peter Pecuš (KDH).

„Nie je tu vítaný s tým zámerom. A veríme, že sa to podarí ešte v tejto úvodnej fáze zastaviť,“ dodal Vladimír Barcík z občianskej iniciatívy Pyrolýzu v Pruskom nechceme

Čoho sa obávajú?

Jedným z hlavných dôvodov nespokojnosti je, že pyrolýza by mohla do ovzdušia uvoľňovať škodlivé látky. Skladovaný odpad zase predstavuje riziko premnoženia hlodavcov. Okrem toho sa miestni obávajú hluku, zápachu a znečistenia spodných vôd.

„Radíme sa aj s odborníkmi, ktorí nám hovoria, že tento proces je nebezpečný, dostatočne nepreskúmaný a je tu veľké riziko, ktoré môže ohroziť občanov,“ dodáva Pečus.

„Petícia beží, bola odoslaná na ministerstvo, jednomyseľne sa poslanecký zbor vyjadril, že nesúhlasí s týmto zámerom,“ povedal starosta obce Pruské Viliam Cíbik (nezávislý).

Spoločnosť sa bráni

Spoločnosť, ktorá projekt zastrešuje, tvrdí, že technológia je bezpečná a riadi sa najnovšími štandardami.

„Je to zelená a bezemisná technológia. Nedochádza tam k žiadnemu spaľovaniu,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Robert Málek.

Zariadenie za štyri milióny eur by chcela spoločnosť postaviť do piatich rokov. Z odpadu by vyrábali plyn, priemyselný olej a zložku do gumárenských zmesí. V rámci Slovenska by išlo o novinku, no v zahraničí s ním majú skúsenosti.

Ľudia vraj nevedia, o čom hovoria

„Tu sa ľudia vyjadrujú k niečomu, čo v živote nevideli. A vyjadrujú sa k tomu negatívne. Bez toho, aby mali konkrétne informácie. Môj názor je rovnaký, je potrebné sa tam ísť pozrieť, ja vás pozývam tiež,“ povedal Málek.

Konateľ spoločnosti chce zvolať verejné zhromaždenie. Otázkou zostáva, či sa podarí dosiahnuť kompromis, ktorý presvedčí obyvateľov o bezpečnosti projektu, alebo dôjde k ďalším protestom. Definitívny verdikt bude mať rezort životného prostredia. O stanovisko sme rezort požiadali, do uzávierky sa však nevyjadril.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok