Lídri EÚ sa stretli na neformálnom samite v Budapešti. Fico odmietol zvýšenie finančnej pomoci pre Ukrajinu

8.11.2024 09:24 , Aktualizované: 8.11.2024 16:54

V budapeštianskej Puskás Aréne sa v piatok (8. 11.) konala neformálna schôdzka lídrov 27 členských štátov Európskej únie. SR zastupoval predseda vlády Robert Fico.

Fico o finančnej pomoci

Po skončení neformálneho samitu v Budapešti predseda vlády SR Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ EÚ navrhne zvýšiť finančnú pomoc pre Ukrajinu po znížení podpory zo strany USA, a to na úkor členských štátov, Slovensko „by sa takýchto hier nemalo zúčastniť“.

„Pokiaľ prídu návrhy na zvyšovanie finančnej pomoci na úkor členských štátov EÚ len preto, lebo veľký podporovateľ (USA) vypadáva z hry, Slovensko by sa takýchto hier nemalo zúčastniť, pretože konflikt nemá vojenské riešenie,“ vyhlásil premiér.

Podľa neho je aktuálnou stratégiou EÚ to, že „Ukrajina musí túto vojnu vyhrať, a že Rusko ju musí prehrať. Rovnako má EÚ stratégiu podporovať Ukrajinu vojensky a finančne, aby bola dostatočne silná pri vyjednávaniach“.

Otázny Trumpov postoj

Svojim partnerom však pripomenul, že z jeho pohľadu ani jedna z týchto stratégií nefunguje. Sú to „pekné stratégie, ale nefunguje ani jedna“. Podľa Fica je jasné, že Ukrajine sa vojensky nedarí a že „sankčný systém nepoškodil Ruskú federáciu tak, ako sa očakávalo, a že Putin má rekordnú podporu“.

Fico uviedol, že v súčasnosti nie je jasné, aký postoj k Ukrajine zaujme nový americký prezident Donald Trump. Premiér si nemyslí, že by Trump ukrajinský konflikt riešil prostredníctvom sily. Vydať sa môže skôr cestou kompromisu alebo znížením podpory pre Ukrajinu. Súčasné stratégie EÚ po znížení podpory zo strany USA preto podľa neho nebudú aktuálne.

„Ja si neviem celkom predstaviť, že by EÚ prevzala celú ťarchu podpory vojny na Ukrajine,“ konštatoval Fico.

Premiér taktiež povedal, že reálny záujem na ukončení vojny má dnes nový americký prezident a Čína s Brazíliou, ktoré majú spoločný plán. EÚ by sa podľa neho mala pridať k týmto aktérom a vyvinúť tlak na uzavretie mieru, ktorý by vyhovoval všetkým zainteresovaným.

Hlavné témy samitu

Hlavnou témou piatkového neformálneho summitu Európskej únie v Budapešti bola európska konkurencieschopnosť.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podotkla, že výhodami EÚ sú výborný vzdelávací systém, vysoká úroveň sociálneho zabezpečenia, no viaceré oblasti potrebujú zlepšenie. Základom diskusie bola správa o európskej konkurencieschopnosti, ktorú vypracoval bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

Predsedníčka Komisie podčiarkla nutnosť odstránenia inovačnej priepasť voči konkurentom i zníženie administratívnej záťaže začínajúcich podnikov.

„Je potrebné vytvoriť ľahko dostupný súbor pravidiel, ktoré by mohli fungovať na celom jednotnom trhu,“ povedala.

Podľa jej slov je potrebných viac investícií a viac súkromného kapitálu. „Investície sa často nechávajú v banke, je potrebné stimulujúcejšie prostredie s využitím aj súkromných úspor. Ďalšou prioritou je vytvoriť spoločný plán konkurencieschopnosti, dekarbonizácie a digitalizácie,“ uviedla.

Obrovskou výzvou, ktorú rozpútala vojna Rusov, je aj prekonanie energetickej krízy, konštatovala von der Leyenová. „Ceny sa musia znížiť, to bude jedna z úloh Komisie,“ zdôraznila.

Pozrite si reportáž zo 7. novembra 2024 o rokovaní lídrov o Ukrajine a D. Trumpovi:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok