Kryptomeny, zlato alebo nehnuteľnosti? Odborníci radia, ako diverzifikovať portfólio a dosiahnuť vyššie výnosy
Hľadáte spôsoby, ako diverzifikovať svoje investície a dosiahnuť vyššie výnosy? Okrem tradičných akcií a dlhopisov existuje celý rad alternatívnych investičných možností, ako sú kryptomeny, zlato, nehnuteľnosti alebo peer-to-peer pôžičky. Odborníci na konferencii televízie ta3 Finančný trh radili, ktoré sú vhodné pre konzervatívnych a ktoré pre agresívnych investorov.
Spoluzakladateľ a CEO Fumbi Juraj Forgács považuje kryptomeny ako celok za bezpečné. „Bitcoin a ether sú rozhodne podľa môjho názoru pomerne bezpečné aktíva v dnešnej dobe. Majú pred sebou veľmi zaujímavú budúcnosť a potom z takých alternatívnejších kryptomien, tak to už by vyžadovalo individuálnu analýzu,“ konštatoval.
Uviedol, že s negatívnymi reakciami aj zo strany odbornej verejnosti sa stretáva stále menej a menej. „Ešte prídu nejaké takéto názory, ale oni proste odumierajú s tým, ako sa zväčšuje informovanosť, ako sa znižuje vnímané riziko. Ten hlavný strašiak súvisiace s kryptomenami je vlastne rozdiel medzi reálnym a vnímaným rizikom. Akonáhle prichádza viac informácií, legislatíva sa nejakým spôsobom posúva, takto vnímané riziko sa približuje k tomu reálnemu a tým pádom aj tieto názory sú stále zriedkavejšie,“ dodal.
Krypto a digitálne euro
Kryptomeny sa aj podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša stali súčasťou investičného sveta. „Stále platí, že v rizikovo investičnom svete znamená, že či dosiahnete alebo nedosiahnete svoj očakávaný cieľ, alebo výnos a meriame ho volatilitou. Z tohto pohľadu sú kryptomeny naďalej extrémne rizikovým nástrojom. Ak sa ale bavíme o riziku, o ktorom sa diskutovalo niekoľko rokov dozadu, teda, že či tu vôbec budú a či je to nejaká bublina, tak to sa možno výrazne znížilo. Beriem to ako vysoko rizikovú alternatívu, ktorá má miesto v portfóliu investorov, ktorí si na to trúfajú a sú ochotní prijať riziko,“ povedal.
Čo sa týka digitálneho eura, tak ide o doplnok k štandardnému euru. „Bavíme sa o mene, o tom, čo sa možno zatiaľ bitcoinu naozaj nepodarilo, to znamená nejaké široké používanie v digitálnom svete. To je jedným z cieľov, ktoré Európska centrálna banka deklaruje. Otázka, či ho potrebujeme alebo chceme. Cieľ, ktorý Európska centrálna banka komunikuje je aj ten, že chceme si digitálne vymieňať peniaze bez toho, aby sme potrebovali nejakého sprostredkovateľa. V tomto prípade sú to americké spoločnosti. Na druhej strane hovorí, že nechce vytvárať konkurenciu týmto spoločnostiam, ale chce vytvoriť odolnejší finančný systém v Európe. Takže z tohto pohľadu áno, je to určite legitímny cieľ,“ dodal.
Letí zlato
Spolumajiteľ a CEO spoločnosti Fincloud Marek Gemainer priznal, že v ich spoločnosti sú konzervatívni a vnímajú krypto ako vysoko rizikové. „Neznamená to, že naši makléri nemajú možnosť ho ponúkať. Hlavne mladá generácia sa veľa informuje, práve preto, lebo ide cez internet a rôzne spoločnosti. Má záujem o túto investíciu, tak je to dôležité riešiť,“ uviedol s tým, že klientov vedú k tomu, aby si budovali majetok a mali pokryté riziká.
Obľúbená je, podľa neho, investícia do zlata. „Niektorí majú na to rôzne názory, ale proste to zlato láme rekordy, takže niektorí ho vnímajú dokonca ako investičnú príležitosť, nielen ako pokrytie inflácie,“ povedal.
Investícia do nehnuteľnosti
Investičný riaditeľ Mint Investments Jaroslav Mida tvrdí, že výhodou investície do nehnuteľností je menšia volatilita cien nadol a naopak nevýhodou je, že človek potrebuje na začiatku väčší obnos peňazí na to, aby si nehnuteľnosť kúpil.
Pri investovaní do nehnuteľností majú ľudia dve možnosti zhodnotenia. Prvým je pravidelný výnos z nájmu, ktorý sa v závislosti na lokalite pohybuje na úrovni 3 až 5 percent. „Keď by sme robili nejaké krátkodobé prenájmy, tak samozrejme môže ísť vyššie, ale zároveň sú s tým spojené výraznejšie prevádzkové náklady. Druhou časťou toho výnosu je zhodnotenie toho aktíva samotného. Keď ho budete predávať za 10-20 rokov. Za posledných 10 rokov na Slovensku došlo k priemernému zhodnoteniu vyše 7 percent za rok, čo sa týka nárastu cien. Za 20 rokov to bolo cca 5,5 percent,“ povedal.
Pôžičky medzi ľuďmi
Jednou z nových možností ako prísť k peniazom je požičiavanie medzi ľuďmi navzájom. Podľa podpredsedu predstavenstva Zinc Euro, a.s Michala Kisku sa táto možnosť začína rozširovať naprieč všetkými vekovými kategóriami.
„Snažíme sa robiť malé pôžičky s priemernou istinou 1 500 eur, kvôli tomu, že chceme ponúkať investorom vysokú diverzifikáciu ich riziká. Povedzme, dáte nám desaťtisíc eur a my ich rozdelíme medzi 100 dlžníkov po 100 eurách. Výhoda našej investície je to, že je vysoko predvídateľná. Dostanete tých 100 zmlúv a tam máte presne splátkový kalendár na najbližších 48 mesiacov a viete každý mesiac koľko máte dostať na istine, na úroku, takže je tam nízka volatilita. Je to oslobodené od krátkodobých výkyvoch na finančných trhoch,“ povedal.
Túto formu pôžičiek označil ako spoľahlivú a bez rizika. Na trhu pôsobia od roku 2015 a za toto obdobie sa im podarilo sprostredkovať medzi fyzickými osobami na Slovensku 102 miliónov eur. „Takže skoro 400 investorov rozpožičalo tých 102 miliónov eur viac ako 48 000 dlžníkom. Za celý čas sa ani raz nestalo, aby u nás investor stratil čo i len cent zo svojej investície,“ garantuje.