Podvodníci číhajú na vaše úspory: Ako nespadnúť do pasce falošných investícií?
Slováci držia viac ako 46 miliárd na bežných účtov. Vlani sa tak pripravili o desiatky miliónov eur. Aké sú investičné tipy na nasledujúce obdobie? Prečo je v dnešnej dobe klimatických zmien drahé neinvestovať do poistenia? Odborníci debatovali na konferencii televízie ta3 Finančný trh.
![panel 1.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2024/11/07/1130133/16x9-big/panel-1-jpg.jpg?v=3650)
Na Slovensku sa množia podvodné spoločnosti, ktoré nie sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska a ktoré sa snažia vylákať od ľudí peniaze.
Tento trend potvrdil aj riaditeľ odboru dohľadu nad kapitálovým trhom NBS Peter Tkáč. „V poslednom období sme skutočne zaznamenali väčšie množstvo rôznych schém pôsobiacich v Čechách a na Slovensku, ktoré využívajú rôzne marketingové nástroje na to, aby prilákali klientov s vidinou veľkého zbohatnutia. Keď však tieto schémy postupne odkrývame, tak zisťujeme, že sa za nimi skrývajú nie tie skutočné investície na finančnom trhu, ale schovávajú sa za nimi rôzne vzdelávacie programy alebo iné schémy, ktoré generujú výnosy z tých poplatkov, ktoré sa vyberajú od priebežne vstupujúcich nových klientov,“ uviedol.
Pri spoločnostiach, ktoré neprešli ich licenčným konaním a nie sú registrované v NBS dvíha varovný prst. „Chcel by som naozaj upozorniť širšiu verejnosť, nech si dáva velikánsky pozor na to, s kým vstupuje do zmluvného vzťahu a nech príde na web Národnej banky Slovenska, pokiaľ si ľudia nie sú istí a skontrolujú si s kým sa rozprávajú. Pretože pokiaľ niekto naozaj to myslí seriózne a chce zhodnocovať vaše ťažko zarobené peniaze, tak by mal prejsť procesom získania licencie v národnej banke, pretože tá garantuje, že ten človek je preverený,“ varuje.
Kryptomeny sa stávajú, podľa neho, legitímnym nástrojom na investovanie. „S každou investíciou sú spojené riziká a je určite lepšie mať pod kontrolou aj tento typ aktíva, jeho budúci vývoj, lebo je to mimoriadne napredujúca oblasť, ako len sa pozerať so zavretými očami, čo sa deje. Čiže z môjho pohľadu riziková určite je, ale už to začína byť legitímny nástroj,“ dodal.
Partner Highgate Group Peter Varga pripustil, že je typ manažérov, podnikateľov a investorov, ktorí chcú vstupovať do neregulovaného prostredia.
Na kryptomeny sme z právneho hľadiska, podľa neho, pripravení. „My môžeme vďačiť tomu, že sme v Európskej únii, pretože ak by sme v Európskej únii neboli, tak by sme boli ešte menej pripravení ako sme. Musím povedať, že NBS je asi najvyspelejší štátny orgán, spomedzi tých, s ktorými prichádzame do styku, tak je naozaj na veľmi vysokej profesionálnej úrovni,“ povedal.
Lepšia budúcnosť
Podľa dekana Ekonomickej fakulty Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici Michala Mešťana treba investovať, aby sme ochraňovali svoj majetok pred infláciou a je to cesta, ako získať finančnú slobodu do budúcnosti. „Už naši prarodičia a starí rodičia vedeli, že keď niečo zarobím, mal by som si časť odložiť na horšie časy. Takže tých faktorov prečo investovať je viac, ale ak sa bavíme o investovaní v nejakom dlhom horizonte, tak primárne budovanie kapitálu má slúžiť na to, aby sme v budúcnosti z toho kapitálu mohli žiť, aby sme si mohli zvýšiť životnú úroveň v budúcnosti a byť možno pripravení aj na nejaké neočakávané udalosti,“ konštatoval.
Práve na rôzne neočakávané udalosti a v tej súvislosti o tom, aké je drahé neinvestovať do poistenia hovoril generálny riaditeľ Uniqa Rastislav Havran. „Stále máme viac a viac poistných udalostí, ktoré spôsobuje počasie, respektíve klimatická zmena. Pre mnohých z nás je najväčšia investícia v našich životoch práve investícia do nehnuteľností. Každý z nás vie, že to nie je otázka zopár stoviek eur, ale bavíme sa o státisícovej investícií a tým paradoxom je, že podľa čísiel, ktoré máme k dispozícii, je až 50 percent nehnuteľností na Slovensku nepoistených,“ uviedol.
Odolné portfólio
Analytik investičnej skupiny Proxenta Slavomír Frešo zdôraznil, že by sme mali mať investičné portfólio nastavené tak, aby sme na výkyvy, ktoré nevieme dopredu odhadnúť boli pripravení. „Môžem investovať do akcií, ktoré sú náchylnejšie na vývoj v rámci politiky a ekonomických vzťahov, alebo pôjdem do dlhopisov. Alebo naopak urobím geografickú diverzifikáciu. V Európe neviem ako to bude, v Amerike ktovie ako to bude, tak prečo neinvestovať časť svojho portfólia napríklad do Latinskej Ameriky, do Hongkongu, do nejakej strategickej firmy. To znamená, že pozrieť sa na to z rôznych pohľadov a byť pripravený na to, že vývoj môže byť rôznorodý, ale stále by som mal byť pripravený na to, že moje portfólio to z dlhodobého hľadiska ustojí,“ povedal.
Viac zaujímavostí o investovaní sa dozviete vo VIDEU.