Koalícia mení pravidlá infozákona, poskytovanie informácií bude môcť byť spoplatnené
Poskytovanie informácií cez infozákon bude môcť byť spoplatnené. Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú Národná rada (NR) SR schválila vo štvrtkovom hlasovaní.
Stoja za ňou poslanci za koaličnú SNS, ktorí úpravu odôvodňujú potrebou reagovať na dlhotrvajúce problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.
„Cieľom návrhu je zavedenie mechanizmu, ktorý umožní povinným osobám efektívnejšie riadiť proces poskytovania informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Navrhovaná úprava zákona zavádza možnosť povinných osôb požadovať úhradu nákladov spojených s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií,"“ poznamenali predkladatelia.
V prípade, že povinná osoba bude za poskytnutie informácie požadovať úhradu, musí to spolu s výškou úhrady oznámiť žiadateľovi v lehote do piatich pracovných dní.
„Z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená,“ píše sa v novele.
Žiadateľ bude môcť proti vyčísleniu úhrady podať námietku. O nej rozhodne odvolací orgán tak, že vyčíslenie potvrdí alebo zníži, ak povinná osoba námietke nevyhovie.
Špekulácie končia. Viaceré zdroje potvrdili, že Ivan Korčok sa má pridať k Progresívnemu Slovensku
Tvrdia, že vychádzajú z českej praxe
Poslanci za SNS tvrdia, že vychádzajú z českej praxe, kde sa obdobná úprava premietla do eliminácie zneužívania infozákona. Novelizovaná legislatíva prinesie tiež predĺženie lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní.
Predkladatelia to odôvodnili tým, že sa tak pre povinné osoby vytvorí priestor na právne korektné a materiálne náročné spracovanie žiadostí, čím sa zamedzí povrchnému vybavovaniu žiadostí. Myslia si tiež, že sa zmenou predíde administratívnej preťaženosti povinných osôb. Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. marca budúceho roka.
Poslankyňa vyzýva prezidenta na vetovanie
Poslankyňa za opozičné Progresívne Slovensko Lucia Plaváková vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu infozákona vetoval. Novela je podľa poslankyne ústavne sporná a právne chybná.
„Novela umožňuje voči poplatku namietať, no neexistujú nijaké lehoty o podaní ani rozhodnutí o námietke. Na túto chybu sme koalíciu opakovane upozorňovali, ale neopravili ju. Už 'len' čerešničkou na torte je bezdôvodné predĺženie lehoty na vybavenie infožiadostí z ôsmich na 12 pracovných dní,“ uviedla Plaváková. Dodala, že vláda chce zabrániť ľuďom, aby vedeli, ako štát nakladá s ich daňami a ako si plní svoje zákonné povinnosti.
Rokovanie parlamentu môžete sledovať naživo aj tu:
Návrh o pochovávaní potratených plodov
Poslanci odmietli návrh o pochovávaní potratených plodov z dielne opozičných poslancov Richarda Vašečku a Anny Záborskej (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Predkladatelia chceli novelou zaviesť pre zdravotníka, u ktorého došlo k potrateniu alebo k predčasnému odňatiu ľudského plodu, povinnosť zabezpečiť jeho pochovanie poverenou pohrebnou službou alebo spopolnenie v krematóriu a uloženie urny s popolom na pohrebisku. Navrhovali, aby sa tak dialo aj v prípadoch, ak rodič nepožiadal o jeho vydanie na pochovanie, nepoužije sa na vedecké alebo výučbové účely a neexistuje podozrenie z trestného činu. Chceli tak podľa vlastných slov zabezpečiť dôstojné zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami.
„Ak nazeráme na plod ako na ľudský pozostatok v prípade záujmu rodičov o jeho pochovanie, nemožno na neho v prípade neprejavenia záujmu rodičov o pochovanie nazerať ako na odpad,“ uviedla v stanovisku KÚ predkladateľka návrhu Anna Záborská.
Poslanci tiež navrhovali vyplatenie príspevku na pohreb rodičovi, ktorý požiadal o vydanie potrateného alebo predčasne odňatého ľudského plodu na pochovanie.
Hlas-SD žiada politikov, aby odsúdili zosmiešňovanie dôchodcov. Strana podala aj trestné oznámenie
Maloobchodný predaj v nedeľu
Poslanci odmietli reguláciu podmienok maloobchodného predaja počas nedele. Navrhovali to opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Richard Vašečka a Anna Záborská (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) vo svojom návrhu novely Zákonníka práce, ktorý zákonodarcovia vo štvrtok neposunuli do druhého čítania.
„Podľa zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov sú všetky nedele dňami pracovného pokoja. Napriek tomu má Slovensko vysoký podiel práce zamestnancov počas nedele oproti zamestnancom v iných krajinách EÚ,“ uviedli predkladatelia.
Práca počas nedele podľa nich spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. Navrhovaná zmena tak podľa predkladateľov zavádzala asi 44 dní v roku, kedy by zamestnanci nemuseli vykonávať pracovnú činnosť, čo by pomohlo manželstvám, rodinám a deťom.
Minister zdravotníctva a lekárski odborári si opäť sadnú za stôl. Stretnutie sa uskutoční budúci týždeň
Majetkové priznania verejných funkcionárov
Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vo štvrtok zverejnil na webe parlamentu majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2023. Informovala o tom predsedníčka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Remišová zároveň upozornila, že v mnohých exponovaných prípadoch, ktoré sa týkali vysokopostavených verejných funkcionárov alebo vládnych nominantov, poslanci koalície podľa nej zmarili otvorenie konania, "hoci porušenie ústavného zákona bolo jasné a podmienky na otvorenie konania naplnené".