Poslanci odsúdili konanie exprezidenta Kisku. Plénum prijalo uznesenie k právoplatnému rozsudku
Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok večer po hlasovaní 22. schôdzu. NR SR odsúdila konanie exprezidenta Andreja Kisku v prípade jeho daňovej kauzy. Vyplýva to z uznesenia k právoplatnému rozsudku v daňovej kauze Kisku, ktoré plénum vo štvrtkovom hlasovaní prijalo. Do parlamentu ho predložili koaliční poslanci.
Poslanci odsúdili Kiskovo konanie
"NR SR dôrazne odsudzuje podvodné konanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorým úmyselne porušoval platné daňové zákony SR, ale predovšetkým podvodné konanie pri volebnej kampani na prezidenta SR v roku 2014, ktorým bývalý prezident A. Kiska oklamal občanov Slovenska a protikandidátov na funkciu prezidenta SR, čím dehonestoval inštitút prezidenta SR," uvádza sa v uznesení.
Poslanci uznesením odsúdili aj vyjadrenia Kisku o zastrašovaní sudcov. Tvrdia, že môžu narúšať ústavné a demokratické princípy štátu.
Kisku Krajský súd v Prešove 31. októbra uznal za vinného v daňovej kauze. Za pokračujúci prečin daňového podvodu mu uložil trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky. Rozsudok je právoplatný. Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami, ktoré ako kandidát v marci 2014 vyhral. Týkalo sa to neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou KTAG v rokoch 2013 a 2014 v celkovej výške zhruba 155.000 eur. Kiska obvinenia odmietal.
Infozákon
Poskytovanie informácií cez infozákon bude môcť byť spoplatnené. Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú Národná rada (NR) SR schválila vo štvrtkovom hlasovaní.
Stoja za ňou poslanci za koaličnú SNS, ktorí úpravu odôvodňujú potrebou reagovať na dlhotrvajúce problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.
„Cieľom návrhu je zavedenie mechanizmu, ktorý umožní povinným osobám efektívnejšie riadiť proces poskytovania informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Navrhovaná úprava zákona zavádza možnosť povinných osôb požadovať úhradu nákladov spojených s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií,"“ poznamenali predkladatelia.
V prípade, že povinná osoba bude za poskytnutie informácie požadovať úhradu, musí to spolu s výškou úhrady oznámiť žiadateľovi v lehote do piatich pracovných dní.
„Z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená,“ píše sa v novele.
Žiadateľ bude môcť proti vyčísleniu úhrady podať námietku. O nej rozhodne odvolací orgán tak, že vyčíslenie potvrdí alebo zníži, ak povinná osoba námietke nevyhovie.
Pozrite si vstup Veroniky Pancurákovej z NR SR:
Tvrdia, že vychádzajú z českej praxe
Poslanci za SNS tvrdia, že vychádzajú z českej praxe, kde sa obdobná úprava premietla do eliminácie zneužívania infozákona. Novelizovaná legislatíva prinesie tiež predĺženie lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní.
Predkladatelia to odôvodnili tým, že sa tak pre povinné osoby vytvorí priestor na právne korektné a materiálne náročné spracovanie žiadostí, čím sa zamedzí povrchnému vybavovaniu žiadostí. Myslia si tiež, že sa zmenou predíde administratívnej preťaženosti povinných osôb. Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. marca budúceho roka.
Poslankyňa vyzýva prezidenta na vetovanie
Poslankyňa za opozičné Progresívne Slovensko Lucia Plaváková vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu infozákona vetoval. Novela je podľa poslankyne ústavne sporná a právne chybná.
„Novela umožňuje voči poplatku namietať, no neexistujú nijaké lehoty o podaní ani rozhodnutí o námietke. Na túto chybu sme koalíciu opakovane upozorňovali, ale neopravili ju. Už 'len' čerešničkou na torte je bezdôvodné predĺženie lehoty na vybavenie infožiadostí z ôsmich na 12 pracovných dní,“ uviedla Plaváková. Dodala, že vláda chce zabrániť ľuďom, aby vedeli, ako štát nakladá s ich daňami a ako si plní svoje zákonné povinnosti.
Špekulácie končia. Viaceré zdroje potvrdili, že Ivan Korčok sa má pridať k Progresívnemu Slovensku
Novelizácia infozákona by mala pokračovať budúci týždeň
SNS chce na budúci rok pokračovať s novelizáciou infozákona. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok vyhlásil predseda strany a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko s tým, že je rád, že novelizácia zákona bola vo štvrtok v parlamente schválená. Ako presne by sa mal zákon v budúcnosti meniť nespresnil.
"Nie je predsa možné, aby sme tu mali ľudí, ktorí šikanujú starostov a primátorov s jediným cieľom. Aby im často pri malých úradoch zabránili pracovať, aby vyvolávali senzácie a zneužívali tieto informácie," obhajoval legislatívne zmeny Danko. Zdôraznil, že so získanými informáciami je potrebné nakladať zodpovedne. Iným spôsobom sa "šikanovaniu" žiadosťami podľa neho predísť nedá.
Poslanec NR SR Adam Lučanský (SNS) zdôraznil, že spoplatnenie infožiadostí je z pohľadu povinných osôb dobrovoľné. Pripomenul, že zákon doteraz umožňoval požadovať od žiadateľov náhradu materiálnych nákladov na vybavenie žiadosti.
Návrh SNS zakázať propagáciu LGBTI+ neprešiel
V prostredí škôl sa nebude zavádzať zákaz propagácie, šírenia alebo podpory myšlienok a názorov týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií a rodových identít. Poslanci Národnej rady SR totiž odmietli vo štvrtkovom hlasovaní novelu školského zákona z dielne poslancov SNS, ktorá to navrhovala. Za novelu hlasovalo 11 poslancov, 34 bolo proti, zdržalo sa 77 a jeden poslanec nehlasoval.
Novelou chcela SNS zabezpečiť, že vzdelávací proces nebude slúžiť ako nástroj na šírenie ideológií, ktoré by mohli byť v rozpore s biologickou identitou jednotlivca, "čo znamená, že všetky vzdelávacie a výchovné aktivity musia rešpektovať tradičné hodnoty spoločnosti".
Navrhovali tiež, aby ministerstvo školstva malo možnosť za porušenie tohto zákazu udeliť zriaďovateľovi pokutu až do 30-tisíc eur.
"Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť, aby vzdelávací proces v školách a školských zariadeniach bol v súlade so zásadami a normami, ktoré odrážajú kultúrne a etické hodnoty slovenskej spoločnosti, a podporoval výchovu k zodpovednému občianstvu, rešpektovaniu biologických a spoločenských daností, ako aj ochranu integrity rodinných vzťahov," argumentovali poslanci za SNS.
Novelou chceli tiež zaviesť explicitné vymedzenie pojmu "netradičná sexuálna orientácia". Podľa SNS by šlo o akúkoľvek sexuálnu orientáciu, ktorá sa odchyľuje od tradičného chápania vzťahu medzi mužom a ženou.