Odbery pupočníkovej krvi začala riešiť prokuratúra. Konať sa rozhodla sama, preskúma podozrenia na viaceré trestné činy

5.11.2024 20:31

Odbery pupočníkovej krvi sú na Slovensku v posledných týždňoch ostro sledovanou témou. Do prípadu sa po novom zapojila aj bratislavská prokuratúra. Chce preveriť niektoré medializované informácie.

krv v skúmavke.jpg
Foto: Profimedia

Do kauzy odberov pupočníkovej krvi sa mala podľa informácií TV Markíza zapojiť už aj prokuratúra. Preverovanie medializovaných informácií začala z vlastnej iniciatívy.

„Krajská prokuratúra Bratislava začala v predmetnej veci konať z vlastnej iniciatívy na základe monitoringu medializovaných informácií. Po analýze viacerých verejne dostupných článkov budú preverené podozrenia z možného spáchania viacerých trestných činov v súvislosti s odberom pupočníkovej krvi,“ uviedla pre Markízu hovorkyňa Krajskej prokuratúry Bratislava Gabriela Kováčová.

Pozadie situácie

Ako sme v minulosti informovali, prvá na problematiku upozornila poslankyňa za stranu SaS Vladimíra Marcinková. Podľa nej je tento proces založený na komerčnom biznise, o ktorom by mali byť rodičia dostatočne informovaní.

Hlavným aktérom je spoločnosť Cord Blood Center (CBC), ktorá v tejto oblasti na Slovensku monopolizuje trh a účtuje rodičom za služby stovky až tisíce eur.

Problémová je sama o sebe aj nízka pravdepodobnosť, že pupočníková krv bude v budúcom živote dieťaťa skutočne potrebná. Odborníci vo viacerých európskych krajinách, ako Česko a Nemecko, neodporúčajú komerčný odber pupočníkovej krvi pre vlastné účely. S odporúčaniami sa stotožnila aj Slovenská hematologická spoločnosť.

Na Slovensku správu darcovskej pupočníkovej krvi zabezpečuje tá istá súkromná spoločnosť, zatiaľ čo v iných krajinách sú verejné banky spravované zdravotníckymi inštitúciami. Marcinková tiež tvrdila, že CBC dodáva darcovskú krv súkromným klinikám, ktoré ponúkajú experimentálne terapie, pričom tieto nie sú schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Verejný činiteľ v súkromnej spoločnosti

V súvislosti s touto kauzou vyplával na povrch aj konflikt záujmov týkajúci sa Daniela Kubu, riaditeľa Národnej transplantačnej organizácie (NTO), ktorý má na starosti dohľad nad odbermi a transplantáciami. Kuba je zároveň členom správnej rady Eurocord, materskej spoločnosti CBC, To by de facto znamenalo, že dozerá sám na seba.

Na kameru pre TV Markíza priznal, že ide o konflikt záujmov a plánuje sa vzdať svojho postu v správnej rade. Príjmy z pôsobenia v súkromnej spoločnosti ako verejný činiteľ nepriznal.

V pondelok boli opoziční poslanci na prieskume všetkých dokladov spojených s odbermi a konfrontovali aj riaditeľa Národnej transplantačnej organizácie. Zistili porušenia slovenských aj európskych zákonov.

Viac si môžete pozrieť o návšteve opozičných politikov v reportáži:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok