Letáky, filmy a odvaha: Cenu ÚPN na Festivale slobody získali bojovníci proti totalite

Roznášali letáky. Nakrúcali filmy. Ani jedno sa vyššej moci nepáčilo. Šliapala im na päty. Až po rokoch sa dočkali odškodnenia a ocenenia. Na festivale slobody udelili Cenu Ústavu pamäti národa trom hrdinom, ktorí sa vzopreli totalite. Festival si pripomína 35. výročie Nežnej revolúcie. Dokumentárne a hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie zavedú najbližšie týždne návštevníkov do čias, keď sloboda nebola samozrejmosťou.

Spomienka na minulosť prostredníctvom umenia a pripomienka tých, ktorí sa v čase totality odvážne postavili proti útlaku a bojovali za práva, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť. Štrnásty ročník Festivalu slobody začína dvojtýždňovú sériu podujatí.

Obdobie, z ktorého mrazí

„Jeho cieľom je hovoriť o našej minulosti a prítomnosti. Toto poznanie sa snažíme sprostredkovať verejnosti prostredníctvom rôznych žánrov – sú to divadelné inscenácie, semináre, diskusie, výstavy,“ uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš.

„Ťažisko festivalu tvorí filmová prehliadka, divadlo a séria koncertov. Touto formou môžeme širokej verejnosti a mladej generácii priblížiť obdobie neslobody na Slovensku od 2. svetovej vojny až po Nežnú revolúciu,“ hovorí riaditeľ Festivalu slobody Ján Endrődi.

Nikdy sa nedočkali ospravedlnenia

Tri slávnostné ocenenia odovzdali tým, ktorí boli počas tohto obdobia prenasledovaní a nikdy sa nedočkali ospravedlnenia od svojich prenasledovateľov. Medzi nimi je aj 92-ročný Alojz Lenkavský, ktorý ešte ako neplnoletý plánoval šíriť letáky o neprávostiach páchaných komunistickým režimom voči cirkvi. Štátna bezpečnosť ich však odhalila a Lenkavský bol odsúdený na smrť. Trest mu nakoniec zmenili na 15 rokov.

„Bol zatknutý, vo vyšetrovacej väzbe trpel – bitky, násilie, hlad,“ dodáva dcéra Alojza Lenkavského, Mária Lenkavská.

Činy, ktoré stáli slobodu

Do odboja sa zapojil aj Jozef Krutý. Ešte ako 17-ročný plánoval roznášať letáky povzbudzujúce veriacich a upozorňujúce hospodárov na nevýhodný vstup do jednotných roľníckych družstiev. Po zatknutí a vyšetrovaní bol odsúdený na 15 rokov a prepadnutie celého majetku za velezradu, keďže podľa obžaloby mal vykonávať špionáž pre americkú spravodajskú službu.

„Dva roky bol vo vyšetrovacej väzbe, kde ich mučili; napokon sedel 12 rokov,“ hovorí manželka Jozefa Krutého.

Filmy, ktoré prekážali

Režisérka Kristina Vlachová vo svojej tvorbe kamerou zobrazovala osudy politických väzňov. V roku 1977 odmietla podpísať Antichartu a prišla o prácu. Až do roku 1989 pracovala ako korektorka alebo vrátnička na školskom internáte, k svojej milovanej práci sa mohla vrátiť až po páde komunizmu.

Festival slobody pokračuje až do 17. novembra a vstup na všetky podujatia je zadarmo. Organizátori však upozorňujú, že na niektoré udalosti si treba vopred rezervovať miesto.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok