Novela zákona o platoch zdravotníkov bude prerokovaná v skrátenom konaní. V parlamente bolo dnes rušno (PREHĽAD)

5.11.2024 09:24 , Aktualizované: 5.11.2024 18:50

Poslanci Národnej rady SR budú o vládnej novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši platy zdravotníkov, rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní.

Parlament - NR SR
Foto: ta3/Veronika Pancuráková

Správa o činnosti komisára pre deti

V pléne parlamentu vystúpil aj komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý vlani evidoval 406 podnetov. Podnety sa týkali dodržiavania práv detí, ktoré sa ocitli v rodičovskom či v rovesníckom konflikte alebo sa stali obeťami fyzického, psychického násilia či šikany.

Komisár riešil aj prípady fyzického násilia, sexuálneho zneužívania či zanedbávania v domácom alebo inštitucionalizovanom prostredí.

Preventívne prehliadky sa nezmenia

Počet a obsah preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov sa nebude meniť. Poslanci odmietli opozičnú novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia.

Do parlamentu ju predložili poslanci za KDH, ktorí ňou chceli odstrániť neprimeranú frekvenciu preventívnych prehliadok aj tolerovanie duplicitných vyšetrení.

Novela sa týkala aj redukcie počtu prehliadok pri deťoch do jedného roka života na šesť a pri deťoch do 18 rokov na 14. Zmeniť plánovali tiež frekvenciu preventívnych prehliadok dospelých.

Dobrovoľné dôchodkové sporenia

Národa rada schválila novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá doplní dôchodkovú schému o ďalšie dobrovoľné dôchodkové sporenia.

Cieľom novely je, aby sa poistenec dozvedel v jednom komplexnom dokumente o predpokladanej úrovni svojho dôchodkového zabezpečenia v budúcnosti.

Týmto opatrením by malo okrem iného dôjsť k podpore finančného plánovania ľudí v súvislosti s odchodom do dôchodku.

Zrušenie oznamovacej povinnosti

Novela zákona zahŕňa aj zrušenie oznamovacej povinnosti zamestnávateľov voči zamestnancom o informáciách, ktoré si môžu nájsť z verejne dostupných údajov Sociálnej poisťovne alebo cez individuálny účet poistenca o sociálnom poistení.

Zároveň zanikne povinnosť predkladania údajov potrebných na rozhodovanie o nároku na dôchodok na evidenčnom liste dôchodkového poistenia.

Novela zákona nadobúda účinnosť 1. januára 2025, niektoré jej ustanovenia v nasledujúcich rokoch.

Zamestnanci bez prechodného pobytu

Poslanci schválili aj koaličný návrh novely zákona o službách zamestnanosti.

Agentúry dočasného zamestnávania získajú možnosť po splnení určitých podmienok dočasne prideľovať štátnych príslušníkov tretej krajiny k užívateľskému zamestnávateľovi ešte pred udelením prechodného pobytu.

Pracoviská pre koordinácie rodinných dávok rozšíria

Úrady práce sa dočasne rozšíria o 11 špecializovaných pracovísk pre agendu koordinácie rodinných dávok v rámci Európskej únie. Tie budú vytvorené na úradoch práce po celom Slovensku.

Projekt sa zaoberá aj podporou skvalitnenia odborných činností, ktoré vykonávajú zamestnanci úradov práce. Výkon agendy koordinácie rodinných dávok v rámci EÚ predstavuje podľa predloženého materiálu náročný proces, ktorý si vyžaduje spoluprácu s obyvateľmi Slovenska a členmi ich rodiny.

Hospodárenie s majetkom obce

Záujemcovia o kúpu majetku obce na základe obchodnej verejnej súťaže alebo pri priamom predaji majetku obce získajú možnosť podávať návrhy. Vyplýva to z novely zákona o majetku obcí, ktorú schválili poslanci.

Povinné doručovanie cenových ponúk elektronicky je podľa predkladateľov problematické, a to najmä preto, že obec pri nakladaní so svojím majetkom nie je v postavení orgánov verejnej moci.

Obec má podľa novely zabezpečiť mlčanlivosť o údajoch z podaných návrhov, respektíve doručených cenových ponúk až do uplynutia lehoty na ich predkladanie.

Prísnejšie kontroly pre vodičov

Policajti budú môcť prítomnosť omamných alebo psychotropných látok v organizme vodičov zisťovať skríningovými testovacími súpravami.

Novela zároveň prinesie vypustenie právnej úpravy zriaďovania protialkoholických záchytných izieb. Tá bola podľa poslanca za koaličný Hlas-SD Zdenka Svobodu nevykonateľná.

V schválenom návrhu poukázal na viacero prekážok pri prevádzkovaní záchytných izieb, napríklad materiálnych či ekonomických. Upozornil aj na nedostatok lekárov a zdravotníckych pracovníkov.

Progresívci odmietajú kamerové systémy na školy

Opozičné hnutie PS kritizuje zámer ministerstva vnútra zaviesť kamerové systémy na školy. Hovorí o bezpečnostnom riziku. Obáva sa úniku údajov a dát.

Líder hnutia poukazuje na to, že dáta budú ľahko zneužiteľné, keďže kamerový systém ich bude ukladať.

Predstavitelia PS poukázali aj na to, že implementácia zámeru má trvať dlho, ale situácia s bombovými hrozbami na školách si vyžaduje urgentné riešenie.

Do konca roka 2026 by malo byť podľa slov ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) pokrytých kamerovým systémom s umelou inteligenciou zhruba 3000 škôl. Umelá inteligencia by mala vyhodnocovať rizikové správanie, ktoré by sa následne nahlásilo na operačné stredisko. Cieľom je zabrániť šíreniu rôznych bezpečnostných hrozieb.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok