Fico v Číne vychválil projekt baterkárne, v minulosti vo vyjadreniach kľučkoval. Opozíciu nazval "štekajúcimi psíkmi"

4.11.2024 20:02

Robert Fico zrejme povedal posledné slovo v téme baterkárne, ktorá má vyrásť v Šuranoch. Oponovali jej obyvatelia mesta aj okolitých obcí, opatrný chcel byť aj premiér. Na návšteve Číne ju však vyzdvihol a označil za "dobrú správu".

fico v číne.JPG
Foto: Úrad vlády SR

Predseda vlády SR Robert Fico v pondelok (4. 11.) pricestoval do čínskej provincie Anhui. V Hefei ho prijal generálny tajomník vlády provincie Liang Yanshun, informoval Úrad vlády SR v tlačovej správe.

Kľúčovou témou bola pripravovaná investícia spoločnosti Gotion, ktorá plánuje v Šuranoch vybudovať megalomanský projekt baterkárne.

„Investícia Gotion na Slovensku bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska,“ uviedol Fico a podčiarkol, že projekt má plnú podporu vlády. Ak sa všetko podarí podľa plánu, výstavba závodu v hodnote 1,4 miliardy eur by mala začať už v marci budúceho roku. Investícia by mala prinesť 1 300 nových pracovných miest

„Je dobrou správou, že tieto najmodernejšie technológie budú súčasťou závodu na Slovensku. Prispeje to k zachovaniu konkurencieschopnosti nášho automobilového priemyslu,“ skonštatoval premiér po návšteve centra výskumu a vývoja spoločnosti.

Kontroverzná baterkáreň

Ako sme v minulosti informovali, proti výstavbe baterkárne sa postavila časť obyvateľov Šurian a okolitých obcí. Proti výstavbe dokonca vznikla iniciatíva s názvom Chráňme si naše, ktorá spísala aj petíciu.

Podľa kritikov projektu bude mať výstavba závodu na výrobu batériových článkov zásadný vplyv na kvalitu ovzdušia, spodnej vody a pôdy. Investičný zámer je podľa nich vypracovaný účelovo, tendenčne a nekvalitne, s množstvom podhodnotených chemických vstupov.

Spoločnosť Gotion opakovane ubezpečuje, že baterkáreň vzniká v súlade so všetkými ekologickými normami a predpismi. Autori petície sa prednedávnom obrátili aj na Ústavný súd SR.

V reakciách na túto nevôľu občanov sa najprv opatrne vyjadroval aj premiér. „Budem, pochopiteľne, veľmi pozorne sledovať predovšetkým environmentálne aspekty tohto projektu. Pretože predsa len výroba bateriek má určité dopady na životné prostredie,“ povedal počas tlačovej besedy pri príležitosti predstavenia projektu novej vojenskej nemocnice v Prešove. Zdá sa však, že vláda sa s výstavbou počas návštevy Číny stotožnila.

Zaútočil na opozíciu aj mimovládky

Premiér reagoval aj na kritiku, ktorá sprevádzala jeho zahraničnú cestu. Opozičných politikov nazval „štekajúcimi psíkmi“.

„Samozrejme, že ani dnes sme sa nemohli vyhnúť štekajúcim psíkom na Slovensku, ale ja vás ubezpečujem, že návštevu Číny profesionálne ukončíme podľa plánu a dosiahneme všetky plánované ciele,“ vyhlásil.

„Mimovládnym organizáciám na Slovensku, ako je Inštitút pre ľudské práva, odkazujem, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali zaujímať predovšetkým na Slovensku,“ pokračoval v kritike premiér.

Ďalším výsledkom návštevy je zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských občanov na krátkodobé cesty do Číny. „Odporúčam vám, aby ste túto možnosť využili a Čínu navštívili, aby ste konečne pochopili, že Čínu ekonomicky nedobehneme ani vtedy, keď jej budeme utekať naproti,“ dodal Fico.

Fico sa spolu s delegáciou zúčastnil aj na návšteve Univerzity Anhui, kde prednášal študentom o zahranično-politických prioritách Slovenska a postavení Číny v globálnom kontexte. Program zakončí v Šanghaji, kde sa s podnikateľskou misiou pripojí k otvoreniu medzinárodného veľtrhu CIIE a inauguruje slovenský národný pavilón.

Pozrite si reportáž o návšteve vládnej delegácie v Číne:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok