Získal 28 cien Grammy a spolupracoval s ikonami. Zomrel legendárny americký hudobník a producent Quincy Jones
Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu americký hudobník, skladateľ a trumpetista Quincy Jones.
O smrti umelca a producenta, ktorý za desiatky rokov trvajúcu kariéru získal 28 cien Grammy a spolupracoval s hviezdami, ako boli Michael Jackson, Frank Sinatra či Ray Charles, informovali agentúry AP a Reuters.
„Dnes sa musíme s plnými, ale zlomenými srdcami podeliť o správu, že náš otec a brat Quincy Jones zomrel,“ uviedla vo vyhlásení hudobníkova rodina. „A hoci je to pre našu rodinu neuveriteľná strata, oslavujeme skvelý život, ktorý prežil, a vieme, že už nikdy nebude nikto ako on,“ dodala.
Jonesov publicista Arnold Robinson uviedol, že umelec zomrel obklopený rodinou v nedeľu večer vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air.
Zachránila ho hudba
Quincy Delight Jones Jr. sa narodil v roku 1933 v Chicagu, a ako poznamenáva AP, postupne sa vypracoval od kontaktov s gangmi v južnej časti tohto mesta až na vrchol šoubiznisu. „Zachránila ho hudba,“ píše agentúra. Už ako chlapec začal hrať v Chicagu na klavír a tento nástroj zmenil smer jeho života aj o pár rokov neskôr, keď sa s kamarátmi už v štáte Washington vlúpal do rekreačného centra. Na pódiu tam stál práve klavír. „Vyšiel som hore, zastavil sa, zahľadel a potom naň chvíľu hral,“ spomínal vo svojej autobiografii. „Tam som začal nachádzať pokoj. Bolo mi 11. Vedel som, že toto je pre mňa to pravé. Navždy.“
Po strednej škole získal tento „všestranne nadaný hudobný titán“ štipendium na vyhlásenej Berklee School of Music v Bostone, neskôr študoval kompozíciu v Paríži, kde pracoval tiež ako aranžér pre Jacquesa Brela či Charlesa Aznavoura.
Prečo je Trumpova pleť čoraz oranžovejšia? Odborníci majú odpoveď, Američania vytvorili "Fantameter"
Hudobná a producentská legenda
Ako producent v oblasti pop music zaznamenal svoj prvý veľký úspech so singlom It's My Party (1963) mladej speváčky Lesley Goreovej. Do popredia sa ale dostal predovšetkým vďaka trom albumom, ktoré produkoval pre speváka Michaela Jacksona - Off The Wall, Thriller a Bad. Thriller (1982), ktorého sa podľa niektorých zdrojov predalo vyše 110 miliónov kusov, sa stal komerčne najúspešnejším albumom v dejinách pop-music.
Jones tiež dohliadal na vznik singlu We Are the World, ktorý v roku 1985 nakrútili hviezdy svetovej hudby na pomoc obetiam hladomoru v Afrike. Len na tejto nahrávke spolupracoval s Jacksonom, Bobom Dylanom, Billym Joelom, Steviem Wonderom či Bruceom Springsteenom.
„Dlhé roky bolo nepravdepodobné nájsť milovníka hudby, ktorý by nevlastnil aspoň jednu nahrávku s jeho menom, alebo lídra v zábavnom priemysle i mimo neho, ktorý by k nemu nemal nejaký vzťah,“ konštatuje AP.
Angažoval sa v boji proti HIV
Jones tiež komponoval filmovú hudbu a celkovo je podpísaný pod viac ako tridsiatkou snímok, vrátane Kaktusového kvetu režiséra Gena Saksa alebo V žiari noci Normana Jewisona. Získal dva čestné Oscary a v roku 1971 sa stal prvým černošským hudobným režisérom ich slávnostného odovzdávania. O pár desiatok rokov neskôr zase organizoval oslavy inaugurácie prezidenta Billa Clintona.
V mladosti nebol aktivistom, ale zmenil sa po tom, ako sa v roku 1968 zúčastnil na pohrebe Martina Luthera Kinga mladšieho. Angažoval sa v boji proti HIV/AIDS, za vzdelanie detí a za starostlivosť o chudobných po celom svete; hovoril, že „najlepší a jediný užitočný aspekt slávy a popularity je mať nástroj na pomoc druhým“.