AI už aj v ultrazvuku. Revolučné tlačidlo na prístrojoch sa stalo poradcom lekárov
Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku. Zároveň je v zdravotníctve nedostatok lekárov špecialistov. Situáciu by mohol zlepšiť vstup umelej inteligencie do diagnostiky.
Spoločnosť na výrobu a vývoj medicínskych technológií vyrába v Košiciach ultrazvukové prístroje so samostatným AI tlačidlom ako jediná v Európe.
„Výnimočnosť je práve v tej funkcionalite, kde je zakomponovaná umelá inteligencia,“ povedala Katarína Zidorová, riaditeľka závodu Siemens Healthineers Slovensko.
Kúzlo stlačením jediného tlačidla
„Merania sú automatické, sú relatívne presné a urýchľujú proces vyšetrenia. V podstate stlačením jedného tlačidla behom niekoľkých sekúnd sa nám zobrazia parametre, ktoré sú potrené pre diagnózu rôznych ochorení,“ vysvetlil Gabriel Valočík, prednosta VÚSCH.
Jediné tlačidlo ponúka prístup k viac ako 5600 meraniam. Prístroj dokáže analyzovať 12 rôznych rezov srdca s 99% presnosťou.
„U nás to máme na echokariografickej ambulancii a na intervenčných a na operačných sálach,“ povedal Viktor Vitanov, hlavný lekár neinvazívnej kardiológie Kardiocentra AGEL Košice Šaca.
Útok v trenčianskej nemocnici: Dvaja chlapci v noci napadli zdravotníkov. Minister Šaško incident odsudzuje
Dlhé roky prípravy
Prístroj pomáha pri diagnostike aj samotných zákrokoch. Zapojeniu umelej inteligencie do ultrazvukových vyšetrení predchádzali dlhé roky zberu rôznych dát.
„Na to máme databázu z rôznych dát alebo obrázkov pacientov z celého sveta. Potom lekári musia ten stroj anotovať, čiže naučiť ako má fungovať a to trvá strešne dlho,“ povedal Peter Vaľo, Softvérový inžinier, Siemens Healthineers Slovensko.
Umelá inteligencia je v úlohe radcu. Zodpovednosť za správnosť diagnostiky stále nesie lekár.
„To je vždy úlohou lekára, aby určil diagnózu a postup ďalší,“ dodáva Valočík.
Nové záchranné zdravotné stanice. V mestách na južnom Slovensku sa skráti dojazd sanitiek
Čím ďalej tým mladší
Zrýchlením vyšetrení môže umelá inteligencia zmierniť nedostatok lekárov špecialistov. Tí majú plné ruky práce. Kardiovaskulárnymi pochoreniami totiž trpia čoraz mladší pacienti.
„Infarkty majú aj 40 – 30 roční,“ vysvetlil Valočík.
Vývojári pracujú na nových verziách a zlepšovaní výsledkov umelej inteligencie. Spoločnosť pri vývoji nových prístrojov dlhodobo spolupracuje s miestnymi špičkami v odbore kardiológie.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac