Ficova vláda sa zúčastňuje na oficiálnej návšteve Číny. Ministri podpísali v rámci spolupráce 13 dokumentov

dnes 16:06 , Aktualizované: dnes 18:36

Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov. Informoval o tom Úrad vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého cieľom návštevy je potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov medzi SR a Čínou a v rámci nej podpora investícií z obidvoch strán. Z 13 dokumentov sa najviac týka sektora hospodárstva.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) podpísala Memorandum o porozumení o zriadení pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, ďalej Spoločné vyhlásenie o posilnení ekonomickej spolupráce, Memorandum o porozumení o podpore investičnej spolupráce v oblasti zeleného rozvoja, Memorandum o spoločnej podpore priemyselnej a investičnej spolupráce a za Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Memorandum o porozumení a posilnení investičnej spolupráce v oblasti digitálnej ekonomiky.

Zoznam ministrov, ktorí sú s premiérom v Číne:

  • minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS);
  • ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS);
  • minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi (SNS);
  • ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD);
  • minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD);
  • minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD);
  • minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD);
  • minister dopravy Jozef Ráž (Smer-SD).

Pohľad do témy poskytol aj Miroslav Wlachovský, analytik a bývalý minister zahraničných vecí:

Čínsko-slovenské vzťahy

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podpísal Memorandum o porozumení a prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti cestovného ruchu.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podpísal Memorandum o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoja a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) okrem iného Memorandum o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia BSE (za Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR).

Okrem toho predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Pavol Pavlis podpísal Memorandum o porozumení medzi ÚNMS SR a Standardization Administration of the People's Republic of China, ako aj Akčný plán spolupráce na roky 2024 - 2028.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podpísala Program spolupráce v oblasti kultúry medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry Čínskej ľudovej republiky na roky 2024 - 2028.

Energia, dopravy a logistika

Čína plánuje posilniť bilaterálnu spoluprácu so Slovenskom v oblastiach nových energií, dopravy a logistiky, ako aj vo výstavbe infraštruktúry.

Povedal to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), pričom dodal, že bude podporovať čínske investície na Slovensku.

Prezident druhej najväčšej ekonomiky sveta posunul vzťahy so Slovenskom na strategické partnerstvo. Zároveň uviedol, že bude podporovať veľké čínske podniky v investovaní na Slovensku a zároveň pozval slovenské firmy na čínsky trh.

Strategické partnerstvo

Si Ťin-pching zopakoval postoj Pekingu k uvaleniu vysokých ciel zo strany Európskej komisie na elektromobily vyrábané v Číne.

EÚ by mala byť v obchodných vzťahoch pragmatická a do ekonomiky a obchodu by nemala zaťahovať politiku. S uvalením vysokých ciel na elektromobily z Číny nesúhlasí ani Slovensko. To patrí medzi päť štátov EÚ, ktoré hlasovali proti.

Pozrite si reportáž o tom, ako premiér pricestoval do Číny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok