V EÚ vzniká iliberálny blok a Fico je jeho tvárou, píše o premiérovi prestížny denník. Inšpiráciu si vraj vzal od Orbána

Slovensko je na čele s Robertom Ficom súčasťou nového "iliberálneho bloku", komentuje britský denník The Financial Times. Všíma si kroky jeho vládneho kabinetu za uplynulý rok a opisuje premiérovu cestu k praktikám svojho maďarského náprotivku Viktora Orbána.

fico a orbán.jpg
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Prestížny ekonomický denník The Financial Times (FT) si všíma spôsob, akým Robert Fico vládne na Slovensku. Pripomína kroky jeho vládneho kabinetu z uplynulého roka, hovorí o Ficových postojoch z minulosti a samotného premiéra nazýva „novou tvárou európskeho iliberalizmu“.

Denník sa kvôli článku rozprával s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou, zakladajúcim členom Smeru-SD Borisom Zalom, s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom a s bývalým predsedom SDĽ Petrom Weissom, na kandidátke ktorej sa Fico prvýkrát dostal do parlamentu.

FT porovnáva politiku Slovenska s inými krajinami strednej Európy, ktoré podľa autora článku, stredoeurópskeho korešpondenta Raphaela Mindera, začínajú tvoriť nový „iliberálny blok“.

„Ficov návrat k moci a sily, ktoré sa snaží obviniť z pokusu o jeho atentát, zdôrazňujú, ako sa prekresľuje politická mapa strednej Európy. Krajne pravicová strana FPÖ sa v rakúskych parlamentných voľbách dostala na prvé miesto. V Prahe euroskeptický expremiér Andrej Babiš dúfa, že pôjde vo Ficových šľapajach a na budúci rok sa vráti do úradu,“ všíma si britský denník.

Podľa Orbánovej učebnice

FT okrem toho tvrdí, že dané krajiny sa pridávajú k Maďarku Viktora Orbána, ktoré odmieta medzinárodnú európsku legislatívu, či podporu Ukrajiny v rámci NATO. Denník konštatuje, že Orbánovou politikou sa Fico inšpiruje už od čias európskej migračnej krízy.

„Táto migračná kríza ho prinútila pozrieť sa bližšie na Orbánovu politiku a zistiť, ako by to mohlo fungovať aj v slovenskej konzervatívnej spoločnosti,“ povedal pre denník Zala.

Iliberálny blok v EÚ má podľa FT za cieľ oslabovať vplyv Bruselu a kritizovať údajný nedostatok pozornosti EÚ voči stredoeurópskym štátom. Bývalý poradca českého prezidenta Jan Rafael Lupoměský pre denník uviedol, že tieto krajiny preferujú „alfa-lídrov“ a cítia sa byť zanedbávané Európskou úniou.

FT tiež informuje o spôsobe, akým Fico hovorí o bezprecedentnom májovom atentáte v Handlovej. Premiér sa podľa denníka vrátil k ostrým útokom voči opozícii, „protištátnym médiám“ a neziskovým organizáciám podporovaným maďarsko-americkým filantropom Georgeom Sorosom.

Bez dôkazov obvinil strelca z prepojenia na opozíciu. Tvrdí tiež, že jeho názory a nesúhlas so sankciami voči Rusku spôsobili, že sa stal terčom, opisuje britský denník. Pre FT tieto argumenty zopakoval aj Tomáš Taraba.

„Nájdete si nepriateľov alebo si ich jednoducho vytvoríte, aby ste rozdelili spoločnosť a porazili elity a inštitúcie, ktoré vám stoja v ceste,“ opísala pre denník Radičová.

Má svojich ľudí

Na Slovensku sa Ficov mocenský vplyv podľa FT posilňuje aj pomocou rodinkárstva a umiestňovania lojálnych spojencov do kľúčových pozícií. Ako ďalej zhŕňa denník, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je dnes podpredsedom parlamentu a jeho syn Pavol Gašpar riadi Slovenskú informačnú službu.

Exminister vnútra Robert Kaliňák sa stal ministrom obrany a jeho synovec Erik Kaliňák vedie Ficových poradcov, je poslancom v Európskom parlamente a opakovane kritizuje médiá.

Slovensko však podľa denníka nie je opäť „čiernou dierou“ Európy, ako ho v 90. rokoch nazvala Madeleine Albrightová. „V súčasnosti prebieha boj za posilnenie demokracie a právneho štátu, ale je to boj v demokratickom rámci EÚ a NATO, aj keď sa dejú nebezpečné veci, ktoré sa mi nepáčia,“ okomentoval pre FT Weiss.

Pozrite si reportáž o spoločnom rokovaní premiérov Slovenska, Maďarska a Srbska:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok