Na cesty vyrazili "sviatoční vodiči". Máme sa mať na pozore, alebo ide iba o mýtus?
O sviatočných vodičoch sa rozpráva počas Vianoc, Veľkej noci, ale aj v období Dušičiek. Väčšinou sa s nimi spájajú obavy o bezpečnosť na cestách. Štatistika však naznačuje, že tieto domnienky nie sú potvrdené.
So Sviatkom všetkých svätých, a v podstate so všetkými ostatnými sviatkami, sa spája fenomén „sviatočných vodičov“. Hoci termín nemá nejakú presnú definíciu, väčšinou sa ním označujú tí šoféri, ktorí svoje vozidlá využívajú len veľmi sporadicky, prípadne jazdia stále dookola tie isté trasy.
Počas sviatkov však vytiahnu svojich „tátošov“ a cestujú na vzdialenejšie miesta, zvyčajne za rodinou. Na cestách potom spomaľujú premávku, skúseným vodičom lezú na nervy a dokonca spôsobujú nehody.
„Sviatoční vodiči“ spadajú však skôr do kategórie stereotypov a akejsi modernej ľudovej slovesnosti. Čo však hovorí reálna štatistika?
Údaje nepotvrdili stereotyp
Polícia SR údaje o počte nehôd pravidelne zverejňuje každý mesiac. Štatistiky sú rozdelené chronologicky, ale aj podľa toho, čím bola nehoda na základe vyšetrovania spôsobená.
Z údajov z októbra a novembra minulého roka však nevyplýva, že by počet nehôd drasticky stúpol. V októbri 2023 polícia evidovala 1 062 nehôd, v novembri 2023 zas 1 001. Len pre porovnanie, v auguste 2024, teda v období mimo väčších sviatkov, sa stalo dokopy 1045 nehôd.
So sviatkami prichádza aj hromadné presúvanie ľudí po Slovensku. Aká je situácia na bratislavskej stanici?
„V rámci vyhodnotenia dopravno-bezpečnostnej situácie v období Sviatku všetkých svätých a pamiatky zosnulých eviduje polícia mierny nárast dopravných nehôd v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022,“ hovorí hovorca Prezídia policajného zboru Roman Hájek.
Sviatky sa na Slovensku často spájajú aj s konzumáciou alkoholu. Ani tento ukazovateľ sa však v mesiacoch, počas ktorých sa navštevujú hroby, výrazne nemení.
Ďalší stereotyp, ktorý sa spája so sviatočnými vodičmi, je, že mnoho z nich je už v dôchodcovskom veku. Aj toto tvrdenie sa dá overiť štatistikou, hoci menej presne ako v prípade počtu nehôd. Štatistika podľa veku vodiča, resp. vinníka je totiž sledovaná a vyhodnocovaná len v štvrťročných intervaloch. Ani tieto údaje však nenasvedčujú, že by bol stereotyp pravdivý.
Sú podľa vás sviatoční vodiči hrozbou pre bezpečnosť na cestách?
Viac hliadok
Polícia každopádne očakáva počas Dušičiek zvýšenú intenzitu premávky najmä na diaľniciach a hlavných cestných ťahoch, ktoré spájajú veľké mestá a regióny. Hliadky budú monitorovať dodržiavanie rýchlostných obmedzení, používanie bezpečnostných pásov a zákaz používania mobilných telefónov za volantom.
„Jedným z hlavných cieľov policajných kontrol bude dohľad nad dodržiavaním zákazu jazdy pod vplyvom alkoholu. Od začiatku tohto roka do konca septembra bolo na Slovensku zistených takmer 12 000 vodičov pod vplyvom alkoholu,“ priblížili policajti.
Tvrdia, že z toho malo viac ako 3 500 vodičov hodnotu do jedného promile a takmer 2 500 vodičov nad jedno promile. Medzi nemotorovými účastníkmi cestnej premávky, ako sú cyklisti a kolobežkári, zaznamenali policajti takmer 6 000 prípadov alkoholu.
Polícia bude zároveň na cintorínoch dohliadať na verejný poriadok a predchádzať krádežiam osobných vecí. Návštevníkom odporúča, aby si dávali pozor na svoje tašky, kabelky a osobné veci, pretože vreckári môžu využiť zvýšený pohyb ľudí a chvíľkovú nepozornosť.
„Tiež upozorňujeme na opatrnosť pri zapaľovaní sviečok a kahancov, aby sa predišlo požiarom,“ podotkli policajti.
Pozrite si reportáž o zatvorených obchodov počas sviatkov: