Nie je lekár, ako Váš Lekár. Poliklinika Váš lekár Vám prináša užitočné rady. Ako rozlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej?
S chladnejším počasím počas jesenných a zimných mesiacov prichádza obdobie zvýšenej chorobnosti. Príčinou sú často vírusové respiračné ochorenia ako prechladnutie či chrípka, no vážne komplikácie môže spôsobiť aj bakteriálna infekcia. Príznaky preto netreba podceňovať a pri zhoršení zdravotného stavu navštívte všeobecného lekára. Viete ako rozlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej? Radí MUDr. Anneliese Kresťanová z Polikliniky Váš Lekár v Eurovea 2.
„Chrípku a prechladnutie sprevádzajú podobné príznaky, aj preto si ochorenia mnoho ľudí zamieňa. Symptómy prechladnutia sa prejavujú postupne ako nádcha, mierny kašeľ a zatekanie hlienov, bolesť hrdla, ako aj zvýšená teplota do 38 stupňov Celzia. Prechladnutie nie je vážne ochorenie, ak sa nekomplikuje ďalšou infekciou,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Kresťanová.Medzi vírusové ochorenia patrí aj Covid-19, ktorý má rôzne varianty a mutácie. Príznaky sú často podobné chrípke. V tomto prípade vám veľa napovie test dostupný v lekárňach.
Vysoko nákazlivé vírusové ochorenie je aj chrípka. Pri chrípke je nástup ochorenia prudký a jej príznaky sú pomerne silné. Okrem vysokej horúčky sú prítomné aj únava, bolesti kĺbov a svalov, zimnica, suchý a dráždivý kašeľ či bolesť v krku, objaviť sa môže aj nádcha.
Liečba vírusových ochorení je obvykle symptomatická, teda liečia sa príznaky. Chrípku je potrebné vyležať, nemala by sa prechodiť, dôležitý je dostatočný príjem tekutín a vitamínov. Navštíviť lekára je nutné v prípade, ak vysoké horúčky trvajú viac než tri dni, prípadne sa pacient cíti veľmi zle. Vyšetrenie by nemali odkladať rizikové skupiny pacientov. Chrípku by sme určite nemali podceňovať, keďže sa môže skomplikovať aj ďalšími infekciami.
Na rozdiel od vírusových ochorení je bakteriálna infekcia často sprevádzaná vysokou teplotou nad 38 stupňov Celzia. Medzi typické ochorenia bakteriálneho pôvodu patrí angína, čierny kašeľ či týfus. „Pri bakteriálnej infekcii je nutná liečba antibiotikami. Tie pri bežnej chrípke alebo pri vírusových ochoreniach nezaberajú,“ doplnila Kresťanová s tým, že neliečená chrípka môže mať za následok aj zápal srdcového svalu.
Ďalšími bakteriálnymi komplikáciami sú aj zápal pľúc, stredného ucha či kĺbov. Diagnóza sa stanovuje často na základe príznakov a lekárskeho vyšetrenia. „Ak sa stav pacienta nezlepšuje, všeobecný lekár môže urobiť testy na zistenie príčiny ochorenia, ako napríklad výter z nosohltana. Môže tiež zistiť hladinu CRP v krvi, ktoré sa násobne zvyšuje pri bakteriálnej infekcii. Takýto test usmerní lekára v rozhodnutí, či pacientovi nasadí antibiotiká alebo nie,“ dodala Kresťanová.
V Poliklinike Váš Lekár sú k dispozícii všeobecní lekári, ktorí sa postarajú o klientov nielen v čase ich choroby, ale aj zdravia. Sústreďujú sa u klienta na dôslednú prevenciu a motivujú ho k zdravému životnému štýlu. „Imunitný systém posilňuje aj dostatok spánku, pohybová aktivita či zdravá strava,“ uzatvára lekárka Kresťanová.Nie je lekár ako Váš Lekár. V poliklinike Váš Lekár nájdete 24 špecializácií pod jednou strechou a dostupné termíny. Polikliniku si môžete vyskúšať aj jednorázovo, už od 59 Eur, nových pacientov okrem iných špecializácií prijíma aj všeobecný lekár a gynekológ, kde má poliklinika uzatvorenú zmluvu so všetkými zdravotnými poisťovňami.
Viac informácií nájdete aj na: https://poliklinika.vaslekar.sk/.