Padlo rozhodnutie. Lekári po celom Slovensku hromadne podali výpovede, len v UNB ich končí 500

29.10.2024 12:06 , Aktualizované: 29.10.2024 18:05

Lekári dnes (29.10.) podali hromadne výpovede. Povedali to odborári LOZ na tlačovej besede. Výpoveď podalo 2 713 lekárov. Jednou z podmienok lekárov pre ministra Šaška bolo zastaviť proces transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Pre lekárov je to červená čiara.

Oznámil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský. S ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom sa nedohodli. Podľa Visolajského sa veci v zdravotníctve hýbu, len keď sú výpovede na stole.

Šéf odborárov požaduje stretnutie

"Je nám trápne, že Slovensko už tretíkrát musí zažiť výpovede lekárov, aby sa vláda konečne zaoberala zdravotníctvom. Veríme, že vláda sa spamätá a začne veci riešiť v prospech pacientov. Vlády nás opakovane presvedčili, že veci sa v zdravotníctve hýbu len vtedy, keď sú na stole lekárske výpovede," vyhlásil Visolajský.

"Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.

LOZ si je vedomý toho, že konsolidácia verejných financií je potrebná, zdravotníckym zamestnancom však klesnú reálne mzdy. Šetrením na nich hrozí Slovensku personálny kolaps.

Anketa

Ako vnímate hromadné výpovede lekárov?

Podporujem ich, transformácia nemocníc nie je správne riešenie.
- %
Transformácia nemocníc by mohla pomôcť, lekári by mali svoje rozhodnutie prehodnotiť.
- %
Lekári majú legitímne obavy, ale výpovede sú príliš radikálny krok.
- %
Celkovo hlasov: 186

Výpovede v nemocniciach

Výpoveď podalo po celom Slovensku 2 713 lekárov, čo je viac ako polovica z celkového počtu.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) podalo výpoveď 500 lekárov. „V Banskej Bystrici podalo výpovede aktuálne 230 lekárov z pracovného pomeru,“ potvrdila pre ta3 hovorkyňa nemocnice.

Trnavská nemocnica zaznamenala 151 výpovedí. „Vo fakultnej nemocnici Trnava bolo k 29. 10. 2024 podaných celkovo 151 výpovedí. Nateraz sa však situácia nemení a nemocnica funguje naďalej v bežnej prevádzke, nakoľko výpovedná doba predstavuje 2 mesiace. Aktuálne zisťujeme štruktúru výpovedí podľa oddelení,“ potvrdil pre ta3 hovorca nemocnice.

V Žiline a Nitre zatiaľ nepodal výpoveď nikto. Bez výpovedí sú aktuálne aj univerzitná nemocnica Martin a župné nemocnice Čadca, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín a Trstená.

„Do konca pracovnej doby sme nezaznamenali žiadne výpovede,“ uviedla pre ta3 hovorkyňa košickej nemocnice.

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach eviduje k utorku výpovede od 89 z celkovo 160 lekárov. Uviedol to riaditeľ nemocnice Peter Glatz s tým, že ak sa situácia nezmení, bude to znamenať zastavenie chodu zdravotníckeho zariadenia.

Glatz priblížil, že výpovede podali lekári, na ktorých stoja služby v nemocnici. Ohroziť to tak môže chod oddelení, urgentného príjmu či operatívy.

Výpovede lekárov na Slovensku

Celkový počet: 2 713 lekárov

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB): viac ako 500 výpovedí

Banská Bystrica: 230 výpovedí

Trnavská nemocnica: 151 výpovedí

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza v Bojniciach: 89 výpovedí

Žilina, Nitra, univerzitná nemocnica Martin, župné nemocnice Čadca, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín a Trstená: zatiaľ neevidujú žiadne

Chýbajú mladí lekári

LOZ upozorňuje na to, že na Slovensku chýbajú mladí lekári a sestry. Atestácie sú podľa odborárov zbytočne komplikované a preto študenti medicíny preferujú štúdium v Českej republike.

Uviedli, že 40 percent študentov medicíny na Slovensku je zo zahraničia a po dokončení štúdia odchádzajú. Podľa LOZ zaberajú miesto slovenským študentom, ktorí by mohli doplniť nedostatok lekárov.

Nedostatok sestier

Dodali, že Slovensko je jediná krajina v Európe, ktorej klesá počet sestier. Považujú to za vážny problém v zdravotníctve. Často nemôžu vykonávať operácie, pretože im chýba zdravotná sestra.

„Vláda povie, že netreba šetriť na finančných skupinách, ktoré majú 382 miliónov čistý zisk, vláda povie, že sestrám treba zobrať 100 eur z výplaty, ktoré nemáme a štvrtina z nich je v dôchodkovom veku,“ povedal Visolajský. Pýta sa či to je konsolidačné opatrenie na pomoc občanom.

Lekári stále trvajú na tom, aby vláda dodržiavala memorandum z roku 2022 za ktoré hlasovala aj súčasná vláda. Premiéra preto vyzývajú na stretnutie.

"Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov," poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. 

Visolajský dodal, že na "tichú privatizáciu nemocníc" pri zmene štátnych zariadení na akciové spoločnosti upozorňoval premiér Fico už v roku 2011.

Nie je to po prvýkrát

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách.

Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

Pozrite si tlačovú besedu LOZ na ta3:

Pozrite si reportáž k téme:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok