Ústredná komisia v Gruzínsku prepočíta hlasy. Orbán im gratuloval, že sa nestali "druhou Ukrajinou"
Gruzínska ústredná volebná komisia nechá prepočítať po spochybňovaných parlamentných voľbách hlasy v zhruba 14 percentách volebných miestností. Napísala to v utorok agentúra AFP.
Prezidentka to nevidí optimisticky
V hlasovaní podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opozičné strany výsledky spochybnili a odmietajú ich uznať.
Prezidentka sa ohľadom čiastočného prepočítavania hlasov podľa agentúry Reuters vyjadrila cynicky. "Od ústrednej volebnej komisie, ktorá je úplne v rukách strany, ktorá je pri moci, nič neočakávam," povedala hlava štátu rádiu RFI. Ako jednu z možných ciest označila medzinárodné vyšetrovanie, ďalšou možnosťou by podľa nej bolo opakovanie volieb.
Orbán: Nestali ste sa "druhou Ukrajinou"
Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok na oficiálnej návšteve v Tbilisi označil voľby za slobodné a demokratické, svojmu gruzínskemu náprotivku Iraklimu Kobachidzemu gratuloval k víťazstvu.
"Gratulujem vám, že ste hlasovali za mier," povedal v Tbilisi šéf maďarskej vlády a vyhlásil, že Gruzínci nedopustili, aby sa ich krajina stala tým, čo nazval "druhou Ukrajinou". Agentúra DPA už skôr napísala, že maďarského premiéra, ktorý má ku Gruzínskemu snu ideovo blízko, dnes oficiálne prijme jeho gruzínsky náprotivok Kobachidze.
Vplyv Ruska?
"Okresné volebné komisie prepočítajú hlasy v piatich náhodne vybraných volebných miestnostiach v každom volebnom okrsku," uviedla ústredná volebná komisia. Prepočítavanie hlasov podľa agentúry DPA sa začne ešte v utorok.
Podľa takmer kompletných oznámených výsledkov získal v sobotňajších parlamentných voľbách 53,9 percenta hlasov Gruzínsky sen, ktorý podľa opozície uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom. Opozičné koalície, ktoré sú médiami označované všeobecne za prozápadné, získali spolu 37,7 percenta.
Opozičné strany podľa AFP označili výsledky za zmanipulované v prospech Gruzínskeho sna a vyhlásili, že do nového parlamentu nevstúpia. Podľa agentúry AFP žiadajú nové hlasovanie pod medzinárodným dohľadom. Zurabišviliová v nedeľu vyhlásila, že Gruzínsko sa stalo obeťou "ruskej špeciálnej operácie" a neskôr agentúre Reuters povedala, že Gruzínsky sen získal len okolo 40 percent hlasov. To je údaj, ktorý viac-menej zodpovedá dvom odhadom zverejneným po voľbách, podľa ktorých väčšinu kresiel v parlamente získala opozícia, napísal Reuters.
Do hľadania pravdy sa zapojili aj pozorovatelia. Gruzínske mimovládky tvrdia, že majú dôkazy o volebnom podvode
Protesty
Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) upozornili, že pri voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov či zastrašovania a že hlasovanie sa konalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Hlásené boli tiež prípady bitiek pri volebných miestnostiach alebo viacpočetné hlasovanie.
V pondelok večer proti výsledkom protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí. Premiér Kobachidze už skôr označil víťazstvo svojej strany za "pôsobivé" a odmietol kritiku od opozície, ktorú obvinil z "podkopávania ústavného poriadku krajiny". Predseda gruzínskeho parlamentu Šalva Papuašvili Zurabišviliovú obvinil, že obvineniami z volebných podvodov sa snaží rozdeliť krajinu. Odmietol tiež nariekanie zo sfalšovania parlamentných volieb.
EÚ a USA žiadajú vyšetrenie
Gruzínsky sen v predvolebnej kampani hlasovanie vykresľoval ako voľbu medzi vojnou a mierom, zverejnil napríklad bilbordy, kde boli vedľa seba fotografie bombardovaných ukrajinských miest a nezničených gruzínskych miest. Ukrajina sa už tretím rokom bráni ruskej agresii. V Gruzínsku, ktoré susedí s Ruskom a v roku 2008 s ním zviedlo (a prehralo) krátku vojnu o separatistickú provinciu Južné Osetsko, išlo podľa stanice BBC o silné posolstvo.
Európska únia a Spojené štáty žiadajú vyšetrenie správ o volebných nezrovnalostiach v Gruzínsku, ktorá v roku 2022 požiadala o členstvo v EÚ. Ministri zahraničných vecí trinástich krajín EÚ, vrátane Česka, v pondelok navyše odsúdili porušenie volebných štandardov pri voľbách a požadujú nápravu.
Pozrite si reportáž o povolebných protestoch v Gruzínsku z 29. októbra: