Deti z Lomničky nemohli dochádzať do školy, vzdelávanie preto prišlo za nimi. Mnohé sa učia vzácnym remeslám
Keď nemôžu cestovať do školy, prišla škola k nim. V Lomničke v okrese Stará Ľubovňa odovzdali žiakom a pedagógom nové stredoškolské priestory. Žijú tam rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť za vzdelaním dochádzať. Problém v Lomničke vyriešili prevádzkovaním elokovaného pracoviska Spojenej strednej školy v Starej Ľubovni.
V Lomničke býva asi 3500 obyvateľov. Do základnej školy tam chodí bezmála tisíc detí. Mnohé z nich majú problém so školskou dochádzkou a o tom, aby vo vzdelávaní po absolvovaní školy pokračovali, nechcú ani len počuť.
„Rodičia nemajú záujem, aby ich deti boli vzdelané, aby si potom mohli nájsť nejaké zamestnanie. Nie sú z domu motivované, že majú chodiť do školy. Niekedy je to ako centrum voľného času, že prídu, kedy sa im zachce,” povedala Magdaléna Sumilasová, Kongregácia školských sestier sv. Františka.
Prababičkina chalúpka dostala druhý život. Umelecké dielo na Košiarnom briežku je symbolom spájania
S remeslom v ruke svetlá budúcnosť
Jestvujú však výnimky. Veľa sociálne slabých rodín už pochopilo, že s remeslom v ruke sa mladí ľudia z chudoby dokážu vymaniť. Ibaže cestovať za vzdelaním je nad ich možnosti. Práve preto je toto elokované stredoškolské pracovisko priamo v Lomničke.
„Túto školu nazývane škola na polceste. Aby sme sa rómskym komunitám priblížili. Lebo je viditeľné, že oni nepôjdu ďalej, ako za hranice svojej obce,” povedal Marián Poliščák, poverený riadením Spojenej školy v Starej Ľubovni.
„Je to super vec, pretože naše deti nemusia cestovať ďaleko. Majú to tu blízko, len si to musia vážiť,” povedala Mária Oračková (Hlas - SD, SMER - SD), starostka Lomničky.
„Vzdelanie je vždy to, čo robí človeka silnejším, väčším, schopnejším. Aj mu to prináša vnútornú radosť. Práve preto sme vynaložili finančné prostriedky v spolupráci so Svetovou bankou a Európskou komisiou,” povedal Milan Majerský (KDH), predseda PSK.
Po škole plánujú ostať verní remeslu
Vo videu vyššie môžete vidieť aj budúcich stolárov. Stretli sme medzi nimi aj dve dievčatá. Nik z týchto stredoškolákov neplánuje zostať v evidencii úradu práce.
„Končiaci ročník odboru stolár je už dopredu, ako sa hovorí, rozchytaný od zamestnávateľov v našom kraji. A najviac sa uplatňujú v zahraničí,” vysvetlil Štefan Dziak, majster odbornej výchovy.
„Keď skončím školu, chcem si otvoriť novú dielňu,” povedal Lukáš Mirga, žiak.
Záchranári z Komárna získali prestížne ocenenie. Diamantový status ich zaradil medzi špičku sveta
Nie len stolári, ale aj lesníci či krajčíri
V Lomničke môžu žiaci získať kvalifikáciu aj na prácu v lese, na stavbe, v krajčírskej dielni či v potravinárskej prevádzke. Spomedzi 127 žiakov využíva 74 možnosť duálneho vzdelávania. Popri škole pracujú napríklad v susednom Podolínci.
„Máme 24 žiakov od prvého až po tretí ročník. Robia bežné záhradkárske práce,” povedal Michal Marhefka (nezávislý), primátor Podolínca.
„Dáva im to hlavne motiváciu. Nebudeme si klamať, sú to aj peniaze. Ale samozrejme, priamo u zamestnávateľa môžu nadobudnúť tie najlepšie zručnosti,” dodal Poliščák.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac