Kým ľudia šetria, štát míňa: Záujem o hypotéky klesá, no vláda pokračuje v zadlžovaní
Kým ľudia si uťahujú opasky, štátu sa do šetrenia veľmi nechce. Záujem o nové hypotéky padol takmer na nulu, no vláda vo veľkom míňa a zadlžuje sa naďalej. Výhovorky o špecifickej situácií podľa odborníkov neobstoja, väčšina európskych krajín totiž hospodári výrazne lepšie.
Slovensko posledné roky patrilo medzi krajiny, kde sa ľudia zadlžovali najprudším tempom v Európe. Banky ponúkali lacné hypotéky a záujem o nové bývanie či kúpu investičného bytu rástol medziročne aj o 20%. Keď ale banky začali dvíhať úroky, ľudia pochopili, že život na dlh má svoje limity a objem nových hypoték padol na dve percentá.
Inak sa hospodári so štátnou kasou. Zhoršujúci sa stav verejných financií nevedie k tomu, že by si vláda požičiavala menej peňazí, práve naopak. Dlh bude rásť minimálne ešte tri roky. Vláda sa tento trend snaží tlmiť konsolidačným balíčkom v podobe zvyšovania daní a ďalších opatrení. Aby sa situácia stabilizovala, takého balíčky bude potrebné prijať ešte ďalšie dva.
Situácia vo verejných financiách sa zhoršila najmä v dôsledku nákladov spojených so znížením dopadov pandémie, následne na energetickú pomoc ako aj štedré sociálne dávky. Vyhovárať sa na tieto výnimočné okolnosti ale podľa analytikov neobstojí. Iné európske krajiny totiž také vysoké deficity verejných financií ako my nemajú.
Za ešte väčší problém ako verejné financie považujú odborníci potenciál budúceho ekonomického rastu Slovenska. Výdavky totiž možno zoškrtať pár zákonmi, s dobiehaním životnej úrovne západu to je ale oveľa komplikovanejšie.