Najväčšiu vaječnú farmu na Slovensku postihla vtáčia chrípka. Utratia 400-tisíc sliepok, nákazu hlásia aj iné chovy
Na farme najväčšieho slovenského producenta vajec v Dvoroch nad Žitavou potvrdili vtáčiu chrípku.
V pondelok 21. októbra nahlásila firma Novogal úhyn 500 nosníc Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS) v Nových Zámkoch.
Z následných testov v Národnom referenčnom laboratóriu o deň neskôr vyplynulo, že ide o vírus vysoko patogénnej aviárnej influenzy (HPAI), píše portál poľnoinfo.
Usmrtenie celej vaječnej farmy
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Martin Chudý pre Denník E potvrdil, že na farme Novogalu sa rozbehla komplexná likvidácia sliepok v dôsledku šírenia nákazy.
Celkovo sa musí utratiť až 400-tisíc sliepok.
„Sliepky nestačí vybiť iba v prvej hale, kde sa objavila nákaza, pretože sa rýchlo šíri po celej farme. Už vo štvrtok chovateľ hlásil úhyn viac ako 50-tisíc sliepok,“ uviedol Chudý a dodal, že aktuálne sa na farme rozbieha aj vybíjanie sliepok pomocou plynovej komory.
Chudý varoval, že nákaza v takomto veľkom chove má vážne dôsledky na celý domáci trh s vajcami. „Problém s nákazou má celá Európa a ohniská rýchlo pribúdajú. Situáciu zhoršujú aj povodne, ktoré zaplavili mnohé oblasti a na ktorých sa zdržuje voľne žijúce vtáctvo, ktoré šíri nákazu,“ dodal.
Nákaza v komerčnej firme
Už minulý týždeň bola vtáčia chrípka podľa veterinárov zistená v komerčnom rozmnožovacom chove sliepok v okrese Komárno.
Likvidácia 40-tisíc kusov hydiny bola v tejto farme dokončená v stredu (23. októbra). Veterinári názov zasiahnutej farmy neuviedli.
Okrem uvedených prípadov veterinári zistili vtáčiu chrípku v jednom z malochovov v okrese Pezinok.
V súčasnej sezóne už potvrdili nákazu tiež u voľne žijúceho vtáctva, z toho v jednom prípade išlo o uhynuté labute pri Komárne.
Ochranné pásmo
RVPS Nové Zámky reagovala vytvorením 10-kilometrového pásma dohľadu okolo ohniska, kde platí zákaz presunu hydiny a iného vtáctva.
Pásmo zasahuje do okresov Nové Zámky a Komárno, pričom miestni chovatelia sú povinní hlásiť akékoľvek príznaky vtáčej chrípky, vrátane zníženého príjmu krmiva, poklesu produkcie vajec či zvýšenej úmrtnosti.
Obce v tomto pásme majú do 15. novembra dodať súpis chovov hydiny.
Naposledy sa vírus na Slovensku potvrdil v Národnom parku Veľká Fatra, kde našli uhynutú volavku. Ohniská vtáčej chrípky nedávno zaznamenali aj v českom Hodoníne a ďalších oblastiach.
Vtáčia chrípka sa vyskytla v hlavnom meste. V Dúbravke už vydali nariadenia pre občanov
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac