Mení sa čas. Hodina spánku navyše mnohých poteší, no ľudské telo môže voči zmene protestovať (+rady odborníkov)
S prechodom na zimný čas sa naskytuje príležitosť na dlhší spánok, no zmena času môže tiež narušiť prirodzený biorytmus. Odborníci ponúkajú rady, ako tento prechod zvládnuť.
S príchodom jesene dôjde k prechodu na zimný čas, ktorý sa uskutoční v nedeľu 27. októbra, keď sa ručičky hodiniek posunú z tretej na druhú hodinu rannú.
Technológie majú negatívny vplyv viac, ako sa môže zdať. Toto sa deje s mozgom pri ich pravidelnom používaní
Vplyv striedania svetla a tmy
Jesenný posun času prináša o hodinu dlhší ranný spánok, avšak po týždni sa môže ukázať, že si ľudia zvyknú chodiť do postele o hodinu neskôr. Ráno sa však ich biologické hodiny stále môžu prebúdzať „po starom”, čo vedie k tomu, že v skutočnosti budú spať o hodinu kratšie.
Tento posun môže tiež narušiť prirodzený biorytmus, čo negatívne ovplyvňuje zdravie, najmä u detí, starších ľudí a osôb s citlivým organizmom.
Biorytmus, známy aj ako cirkadiánny rytmus, reguluje spánok, bdelosť a ďalšie procesy, ktoré sú úzko spojené so striedaním svetla a tmy.
Tipy, ako zvládnuť časový posun:
- Čas posúvajte pomaly – svoj denný rytmus prispôsobujte zmene času tak, že už pred zmenou posúvajte čas vstávania a večierky postupne po 10-15 minútach tak, aby zmena nenastala naraz.
- Vyhnite sa modrému svetlu – aspoň dve hodiny pred spánkom nepozerajte do obrazoviek vyžarujúcich modré svetlo (televízia, mobil, tablet, počítač).
- Obmedzte denný spánok – ak ste zvyknutí na poobedný spánok, obmedzte ho, aby ste nemali problém so zaspávaním večer.
- Znížte príjem kofeínu a iných povzbudzujúcich nápojov.
- Doprajte si pravidelný pohyb – najmä pohyb na čerstvom vzduchu cca 2 hodiny pred spánkom podporuje lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok.
- Ráno vstaňte pri prvom zazvonení budíka – vyhnete sa tak ešte ťažšiemu vstávaniu po niekoľkých minútach spánku.
Viac vitamínov aj pohybu
Farmaceutka Tatiana Kocúrková z lekárne Dr. Max upozorňuje, že narušenie rytmu môže viesť k problémom so spánkom, únave, oslabením imunity a zvýšeným rizikom srdcových chorôb či depresií.
Pre zvládnutie tejto zmeny odborníci odporúčajú pravidelný pohyb, dostatok spánku, zdravú stravu a obmedzenie elektronických zariadení pred spaním.
Vhodné sú aj výživové doplnky na podporu spánku a imunity, ako melatonín, vitamín C, D, zinok a bylinkové preparáty.